Çocuğunuza Para Yönetimini Nasıl Öğretebilirsiniz?

Çocuklara para yönetimini öğretmek, hayatını şekillendirmesi için güzel etki yaratabilir. İşte çocuğunuza öğretmeniz gereken noktaları siz ebeveynler için derledik.

Çocuklara para yönetimini öğretmek, hayatını şekillendirmesi için güzel etki yaratabilir. İşte çocuğunuza öğretmeniz gereken noktaları siz ebeveynler için derledik.

Hedefinizi Belirleyin

Çocuklar için zaman, para ve tasarruf anlaşılması zor kavramlar olabilir. Görselleştirme ve kısa vadeli tasarruf hedefleri, bu kavramları gün ışığına çıkarmaya yardımcı olabilir. Birlikte üzerinde çalışacağınız öğe veya deneyim seçin. Bu biraz yaratıcılık gerektirebilir, ancak bazı eğlenceli deneyimler için beyin fırtınası yapıp yapamayacağınızı görün. Hedefin resmini asarak ve ilerlemeyi grafikle izleyerek süreci eğlenceli hale getirin. Sürecin eğlenceli olması için çocuğunuzu hedefine doğru attığı her adımda tebrik edin.

Birikime Başlayın

Paramızı biriktirmeyi düşündüğümüzde, çoğumuzun aklına ikonik kumbara gelir. Bununla birlikte, birçok uzman da bu klasiğe farklı yaklaşım önermekte. Öyleyse, çocuklar paralarını nerede biriktirmelidir? Çocuklarınızın birikimlerini kavanozda saklamakla başlayın. Bu şekilde ne kadar biriktirdiklerini görüp, motive olabilirler. 

Gelir Stratejisi Belirleyin

Çocuğunuz, birikimlerinin üstüne daha fazlasını koyabilmek için gelir elde etmenin yollarını bulmaya çalışacaktır. Özel günler ona yardımcı olur, ancak düzenli para akışı daha verimli olabilir. Harçlıklarını düzenli şekilde vererek ona katkıda bulunun.

Gelir Planı Yapın

Çocuğunuzun iş fikirleri bulmasına yardımcı olun. Genç girişimciler için klasik kendi yaptıklarını sattıkları stand bile olabilir. Çocuğunuza basit pazarlama planı yapın ve hizmetlerini fiyatlandırma konusunda yardımcı olun. Çocuğunuz sadece fazladan para kazanmakla kalmaz, aynı zamanda işletmenin nasıl çalıştığı hakkında da biraz bilgi edinir. 

İstek ve İhtiyaçlar İçin Yapılan Harcamaları Konuşun

Fazla harcama yapan çocuklar için bütçe oluşturun. Bütçe oluşturarak, gıda, okula dönüş malzemeleri ve giyim gibi temel ihtiyaçlara nasıl harcama yapacaklarını anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Kalan nakit söz konusu olduğunda, ani satın alımlardan kaçınmayı ve birikim hedeflerine nasıl öncelik verileceğini konuşabilirsiniz.

Hata Yapmalarına İzin Verin

Biliyorum, "Söylemesi yapmaktan daha kolay!" Ama denemeye değer. Hepimiz muhakkak pişman olduğumuz bir şey satın almışızdır. Şimdi çocuğunuza da bu hataları yapması için fırsat verin. Çocuğunuz zor kazanılan parasını kısa ömürlü bir oyuncağa harcamak istiyorsa, onu satın almasına izin verin. Satın alma hatasını fark ettiklerinde, onlara ne öğrendiklerini ve nasıl daha iyi yapabileceklerini sorun. Bir dahaki sefere ürünü daha fazla araştırmalılar mı? Daha büyük hedeflerini kendilerine nasıl hatırlatabilirler? Parayı neye harcamaktan hoşlanırlar? 

Çocuklarınızla Parayı Konuşun

Çocuklarınızla yapacağınız bu egzersiz boyunca, birikimlerinizi ve harcamalarınızı düşünün. Daha iyisini yapmak istiyorsanız, bunu çocuklarınızla ve nasıl gelişmeyi planladığınızı paylaşın. Birikim hedefine ulaşırsanız, çocuklarınızın heyecanınızı ve gururunuzu görmelerine izin verin! Dürüstlük hem sizin hem de çocuklarınızın gelişmesine katkıda bulunacaktır. İşte konuşmanın ilerlemesine yardımcı olacak bazı ipuçları:

Günlük para alışkanlıklarınızla başlayın. Sabah kahvenizi doldururken neden evde kahve yaptığınızı anlatın. Ya da müdavim olduğunuz kahveci varsa bu satın alma işleminin sizin için neden önemli olduğunu ve bunun için ayırdığınız bütçeyi açıklayın.

Birlikte alışveriş yapın. Markette çocuğunuza raftaki farklı fiyatları gösterin. Neden bazı ürünler için ekstra ödeme yapabileceğinizi ve diğer ürünler için mağaza markasını satın alabileceğinizi açıklayın. 

Değerler hakkında konuşun. Çoğu zaman harcama alışkanlıklarımız ve birikim şeklimiz değerlerimizi yansıtır. Hayır kurumlarına vermenin önemini ve satın alma konusunda nasıl karar verdiğinizi anlatın.     

İyi Örnek Olun

Her şeyde olduğu gibi, çocuklarınız sizden ne görüyorsa, onu uygular. Yani sizi takip eder. Henüz acil durum hesabınız yoksa, başlatmak için strateji oluşturun. Onlar da güvenli bir gelecek için planlama yapmayı öğrensin.

Çocuklarınız sizin başarılarınızı gördükçe ayak izlerinizi takip edeceklerdir….

 

Işığıyla Aydınlatan KızlarBugünkü Posta Gazetesi köşemde sizi çocukların hayatını değiştiren güzel ve etkili bir projeyle tanıştırmak istiyorum.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store