Çocuğunuz mağazada ağlıyorsa ne yapmalısınız?

Çocuğunuz size bir şey aldırmak için ağlamaya başlayabilir. Peki siz ne yapmalısınız? Ona neler söylemeli, hangi cümlelerden kaçımalısınız?

Öncelikle uygun görmediğiniz bir şeyi sırf ağlıyor diye kesinlikle almayın. Bırakın ağlasın. Ağlamaktan hiçbir çocuk ölmemiş.

Aman rezil oluyorum, herkes bakıyor diye de düşünmeyin. Yapacağınız tek şey sakince, "Tamam şimdi alışveriş yapmıyoruz, bu mağazadan çıkıyoruz" demek.

Sakın ama sakın "Şimdi paramız yok'' demeyin. Bu çocuğa şu mesaj verir: "Tamam paramız olunca alırız." Bunun yerine, "Şu anda senin ihtiyacın değil ve ben almayı uygun görmüyorum" demeliyiz.

Kendine güvenli ve yeterli çocuklar yetiştirmek için bu cümlelerden uzak durun!Çocuğa söylenilen her kelimenin bir anlam yaratabileceğini ve düşünmeden kurulan cümlelerin olumsuz psikolojik sonuçlar doğurabileceğini unutmayın.

 

Harçlık vermek ile ilgili bilinmesi gereken detaylar!Harçlık nasıl olmalı, ne kadar olmalı ve çocuklar bu harçlığı nasıl harcamalı? İşte Özlem Denizmen'den çocuk ve harçlık konusunda tüyolar...

 

Etiketler para çocuk
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store