Yatırım yapmak zor değil!

Zengin olmanın formülü YATIRIM YAPMAK. Gelin biz de bugün yatırım konuşalım… Özlem Denizmen yazdı...

Zengin olmanın formülü YATIRIM YAPMAK. Gelin biz de bugün yatırım konuşalım…

Kişiye özel:
Yatırım size özel olmalı. Beklentileriniz, risk tahammülünüz, amacınız, bütçeniz, bilgi seviyeniz, endişeleriniz, korkularınız, hayalleriniz... Ünlülerin, ekonomistlerin nereye yatırım yaptığına göre yatırım yapmayın.

Bankalar:
Sosyal medyadan, eş dosttan ‘tüyo alarak’ değil, yatırım uzmanına / bankacına danışarak, onun size yapacağı risk ve yatırım testlerine göre yatırım yapın. Kendinize uygun yatırım çeşitlerinden oluşan bir sepet yapabilirsiniz.

Hesap:
Yatırım uzmanlarını bankalarda, aracı kurumlarda, bankanızın mobil

Sepet:
Paranızın tamamını aynı yatırım aracında değerlendirmeye kalkarsanız o yatırım aracı değer kaybettiğinde paranız riske girer. Ama örneğin biraz döviz, biraz altın, biraz hisse, biraz fon alırsanız, biri düşerken diğeri çıkabilir ve sizin de tansiyonunuz düşmez. Bütün yatırım uzmanları ‘sepet yapın, riskinizi dağıtın’ diyor ama bunu uygulayabilenler çok az.

Para mı var ki?

“Para mı var yatırım yapayım? Az parayla yatırım olmaz” demeyin. 1000 lira ile de yatırım olur. Parayı küçük görmeyin.

Tansiyon ölçme

Her dakika yatırımınızı kontrol etmeyin. Örneğin, bir hisse senedini alıp sürekli takip etmek yerine, güveneceğiniz hisse senedini alın, unutun ve ne zaman satacağınıza önceden karar verin. O fiyata geldiğinde satarsınız. Bu, yatırım yapmanın en temel kurallarından biri.

Oyuna çevirme

Emek verdiğiniz, kazandığınız paranızın kartopu gibi büyümesi için zamanın gücünden faydalanın. Ekonomik gelişmeleri takip edin, piyasadaki dalgalanmaları sakin kalarak avantaja çevirin. Örneğin, hisse senedi aldınız, hop diye üç gün sonra satmayın, oyun oynamayın. Hisse senedinden para kazanmanın ilk kuralı, onu uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görmek.

Satılırken al

Yatırımda yapılan en büyük hatalardan biri herkesle birlikte hareket etmektir. Tersini yapabilen kazanır.

Hedef ne?

Altın, döviz, hisse, ev, arsa, kripto para… Alıyorsunuz ama ne için? Bu yatırımları ne için yapıyorsunuz?

Şimdi başlayın

“Yatırıma öbür ay başlarım” demeyin, ertelemeyin.

Yatırım yapmak isteyenlerin cevaplaması gereken 6 soru!Yatırım mı yapmak istiyorsunuz? Yatırım nedir araştırdınız mı? Risk kelimesinin ne anlama geldiğine baktınız mı? Yoksa sadece elinizdeki parayı mı artırmak istiyorsunuz? Yatırım yapmadan önce cevaplamanız gereken 6 soru...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store