Yunan Filozofların Kişisel Finans Tavsiyeleri

Eski yazarlar ve düşünürler, parayı yönetmek ve akıllıca harcamak hakkında bakın neler söylemişler;

Eski yazarlar ve düşünürler, parayı yönetmek ve akıllıca harcamak hakkında bakın neler söylemişler;

Epicurus, Letters

‘’Azla mutlu olmayan insan hiçbir şeyle mutlu olamaz.’’

İzlenecek en tehlikeli finansal yollardan biri, sürekli daha fazla ve yeni metalar elde etmeye çalışmak. Modern toplum, sürekli olarak en son, en büyük ve en yeni ürünleri gündemine taşıyarak bu tür bir çokluğu teşvik eder.

Hayatınızın mevcut akışından tatmin olmamak bir problem gibi görülmemelidir, aksine kişisel gelişimin için güçlü bir destekleyici olabilir. Ayrıca, böyle bir tatminsizlik kişinin mülkiyetlerine kanalize edilmesi çok anlamsızdır çünkü karşınıza her zaman elde edilecek yeni bir şey çıkacaktır ve asla gerçekten tatmin olamazsınız. Kişisel finansta en güçlü kelimelerden biri ‘yeter’dir.

 Epiktetos- "Büyülenme"

"Bazı şeyler bizim kontrolümüzde, bazıları değil. Kontrolümüzdeki şeyler fikir, arayış, arzu ve tek kelimeyle kendi eylemlerimiz. Kontrolümüzde olmayan şeyler ise beden, mülkiyet, itibar, emir ve tek kelimeyle kendi eylemlerimiz olmayan her ne ise.’’

İnsanlar kendi arzularını, düşüncelerini ve bedenlerinin eylemlerini kontrol eder. Genellikle başka şeyler üzerinde nüfuslarını kullanmaya çalışsalar da gerçekten başka pek bir şeyi kontrol etmezler.

Hatırlanması gereken değerli ders, güçlü duyguları ve arzuları hissettiğinizde, bu duyguları kontrol etmeyi ve bu dürtülere nasıl davranacağınızı seçebileceğinizdir. Kısa vadeli zaaflara teslim olmayı mı tercih edersiniz yoksa onlara direnir misiniz? Bu her zaman size bağlı bir seçimdir. Geçici arzunuza göre hareket edip etmemeye siz karar verirsiniz. Harekete geçme ya da yapmama seçimi mali yaşamınızı büyük ölçüde etkiler.

Mağazada ihtiyacınız olmayan bir şeyi satın almaya meyilli olduğunuz anı düşünün. Bu dürtüye direniyor musunuz yoksa ona teslim mi oluyorsunuz? Kanepede rahat olduğunuz bir an kendinize basit yemek yapmak yerine, sipariş verdiğiniz anı düşünün. Kalkıp o yemeği mi hazırlıyorsunuz, yoksa bir tuş ile kapında mı? 

Sofokles, "Antigone"

"Dünyada para kadar moral bozucu hiçbir şey yok."

Para bir araçtır ve sizi ulaşmak istediğiniz finansal hedeflerinize götürür. Bu nedenle, finansal durumunuz söz konusu olduğunda güçlü temel ilkelere sahip olmak çok önemli. Günlük küçük eylemleriniz üzerinde ne kadar kontrol sahibi olursanız, hayatta istediğiniz daha büyük şeyleri başarmak için o kadar fazla güce sahip olursunuz. Altta yatan değerlerinizi derinlemesine anladığınızda moraliniz daha az bozulur. Kazandığınızdan daha az harcamak ve harcadığınız her miktarın nereye gittiğini bilmek gibi temel ilkelere bağlı kalın. Bunlar size her zaman iyi rehberlik eder.

Marcus Aurelius, "Meditasyonlar"

"Erkeklerin yönetim ilkelerini araştırın. Neyden kaçındıklarını ve neye bağlı kaldıklarını düşünün."

Hayatta doğru seçimin ne olduğundan emin değilseniz, en iyi yol kendi temel ilkelerinize ve değerlerinize güvenmektir. Neyi önemli görüyorsunuz? En çok neye değer veriyorsun? Bu soruları dikkatlice düşünmek, sizin için gerçekten neyin önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir ve bu anlayışı iyi ve kötü zamanlarda rehber olarak kullanabilirsiniz.

Bu yolculukta yardıma ihtiyacınız varsa, hayatınızdaki bilge insanların ilkelerini düşünün. Saygı duyduğunuz kişilerin değerlerini öğrenin ve bu fikirleri yansıtın, hatta belki bunları kendiniz için benimseyin. Yaptığınız her şeyin altını çizen güçlü yaşam değerleriniz varsa, sizi yaşamak istediğiniz hayata doğru sürekli yönlendirirler.

İnsanların kişisel finans ile ilgili yaşadığı mücadeleler zamansız düellolardır. Hatta özünde, geçmiş insanların vermiş olduğu mücadelelerin aynısıdır. Bu mücadelelere verilecek cevap her zaman olduğu gibi içimizde. İyi şanslar!

Para Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken 8 Şeyİşte bugünün finans dünyasında gezinmek için bilmeniz gereken 8 temel ilke:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store