Para Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken 8 Şey

İşte bugünün finans dünyasında gezinmek için bilmeniz gereken 8 temel ilke:

İşte bugünün finans dünyasında gezinmek için bilmeniz gereken 8 temel ilke: 

1.Harcadığınızdan daha fazlasını kazanmalısınız

Günün sonunda harcadığınızdan daha fazlasını kazanmanız gerekir. Kredi, kredi kartı ödemeleriniz olabilir, ancak düzeninizi korumak için harcadığınızdan daha fazlasını elde etmelisiniz ki denge sağlayın.

2.Bileşik faizin gücüne inanın

Muhtemelen okulda bileşik faiz hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. İşin özü, emeklilik, ev veya acil durum fonu için ne kadar erken yatırıma başlarsanız, bileşik faizin artan gücü sayesinde o kadar fazla birikiminiz olacak. 

3.Tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymayın

Portföyünüzü farklı yatırım araçları ile çeşitlendirerek büyük iniş çıkışları engelleyebilirsiniz. Buna finans dilinde ‘yumurtaları aynı sepete koymamak' deniyor. Tüm yatırımlarınızı tek bir yere koyarsanız, koyduğunuz yer zor günler yaşarsa daha büyük bir kayıp riskiyle karşı karşıya kalırsınız. 

4.Kendinizi dolandırıcılardan koruyun

Aylık hesap ekstrelerinizi inceleyerek ve size tanıdık gelmeyen ödemeleri kontrol edin. Sorun görürseniz bankanızı hızlı bir şekilde uyarabilirsiniz. Ardından banka gerekirse kartlarınızı veya hesap numaralarınızı değiştirebilir.

5.Birikimi otomatikleştirin

Her ay düzenli olarak belli bir tutarı, maaş hesabınızdan veya ayrı bir banka hesabınızdan otomatik olarak birikim hesabınıza yönlendirin. Ruhunuz bile duymasın. Ayrıca, birikim yapmadan önce parayı harcama riskinden de kaçınırsınız. 


6.Zor günlere karşı kendinizi sigortalayın

Hiç kimse en kötü durum senaryosu üzerinde durmayı sevmez. Ancak sağlık, hayat sigortası yaptırarak kendinize ve aile üyelerine zor zamanlarda finansal anlamda yardımcı olabilirsiniz. Bu arada, kendinizin ve sevdiklerinizin korunduğunu bilerek gönlünüz rahat edecek.

7.Kredi notunuzu takip edin

Kredi notu hayatımızda giderek daha önemli hale geliyor ve genellikle krediler için alabileceğiniz faiz oranını belirliyor. Bu yüzden kredi notunuzun düşmemesi için ödemelerinizi düzenli olarak yapın.

8.Asla öğrenmeyi bırakmayın

Kendi finansal durumunuz için en iyi kararları verdiğinizden emin olmak için, kendi hesap politikalarınızdaki değişiklikleri okumanın yanı sıra sizi etkileyebilecek yasa veya sektördeki değişikliklerden haberdar olmalısınız.

Finansal konularda bilgi sahibi olmak için bizi takipte kalın!

Çocuklarda Harçlık Eğitimi Nasıl Olmalı? Bu pazar çocuklara HARÇLIK öğretelim mi? Moneye uygulaması, her gün çocuğunuzla yapabileceğiniz minik bir aktivite öneriyor. 21 günlük aktivitelerin sonunda çocuğunuzun ve sizin farkındalığınız artmış oluyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800