Salvatore Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı)

Nisan 2015’de New Orleans’da yapılan bir müzayede 65x45 cm ölçülerinde, tahta üzerine yapılmış kime ait olduğu bilinmeyen boyası çatlamış, dökülmüş bir tabloyu sanat tacirleri Dr. Robert Simon ve ortağı Alexander Parish 10 bin dolara satın aldılar.

10 Bin Dolar

Nisan 2015’de New Orleans’da yapılan bir müzayede 65x45 cm ölçülerinde, tahta üzerine yapılmış kime ait olduğu bilinmeyen boyası çatlamış, dökülmüş bir tabloyu sanat tacirleri Dr.Robert Simon ve ortağı Alexander Parish 10 bin dolara satın aldılar.

Her iki ortak da konunun uzmanları oldukları için, 6 senelik bir uğraş sonunda tablonun restorasyonunu tamamladılar ve Leonardo da Vinci tarafından 1490 ila 1500 yılları arasında yapıldığını  Dallas Museum of Art’a belgelettiler.

127,5 Milyon Dolar

Rus, oligark Dmitri Rybolovlev, resim koleksiyoneri ve koleksiyonuna alacağı her resmi, her eseri, İsveçli sanat taciri Yves Bouvier aracılığı ile (kendisine yüzde 5 komisyon vererek) alır.

Leonardo’nun bu tablosunu da Bouvier aracılığı ile 2013 yılında 127,5 milyon dolara alarak koleksiyonuna dahil etti.

The New York Times'da Leonardo’nun bu tablosunun 50 milyon dolardan fazla etmeyeceği yazılınca, Bouvier hakkında yasal işlem başlattı ve tablodan soğuduğu için Katar emirine 80 milyon dolara sundu. Katar emiri de tablo ile ilgilenmeyince Kasım 2001’de Christie's'desatışa koydu.

450 Milyon Dolar

Christie’s Müzayede Evi'nde 100 milyon dolar başlangıç fiyatıyla müzayede başladı.

Daily News’de yer alan habere göre birbirlerinden habersiz olarak artırmaya katılan Suudi Prens Bin Salman ile B.A.E Emir Zayed el Nahyan’ın 20 dakika süren çekişmesi sonucu tabloyu 450 milyon dolara Prens Salman aldı. 

Her iki emir de karşılarında tabloya pay sürenin Katar emiri olduğunu sanarak, tablonun Katar Müzesi'ne gitmemesi için artırmışlar.  

Bugüne kadar müzayedede satılan tarihin en pahalı tablosu.

Tablonun Akıbeti Meçhul

Müzayededen sonra, Zayed el Nahyan, Prens Salman’a Leonardo’nun bu eseriyle Dubai Louvre Müzesi'ni taçlandırmak istediğini ve 450 milyon dolarlık TOPAZ yatı ile takası teklif etti.

Zira Zayed el Nahyan Hiper Mimar Jean Nouvel’e yaptırdığı müzenin, sadece Louvre ismini 30 yıl kullanma karşılığında Paris Louvre Müzesi'ne 520 milyon dolar ödedi.

Tablo müzayededen sonra hiçbir yerde görüntülenmedi. Basında yer alan söylentilere göre;

  • Tablo Suudi Prens Salman’ın Serene yatında asılı.
  • İsviçre’de muhafaza ediliyor.

Yıllar sonra ortaya çıkan Leonardo'nun tablosu tekrar gizemini koruyor.

KAYNAKÇA:

Robb Rebort
Art Full Living
Art Net
Vanity Fair
CNN Style
e.Skop
 

Çakmak Turgay

Burgazada

Temmuz 2020

Etiketler kültür sanat
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store