Yatırım yapan herkesin bilmesi gereken kavramlar

Bu yıl herkesin bilmesi gereken kripto kelimeler:

1 5 Altcoin

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, 2009 yılında yaratıldı. O zamandan beri 925 milyar dolarlık bir piyasa değeri topladı ve alternatif kripto para birimlerinin veya altcoinlerin ortaya çıkmasının yolunu açtı. Bugün bazı uzmanlar, Ethereum, Cardano ve Solana gibi altcoinlerin aslında Bitcoin'den daha fazla işlevselliğe sahip olduğunu söylüyor.

Başka bir altcoin türü olan stabil coinler, altın veya ABD doları gibi bir dış varlığa bağlı bir değere sahip. Pek bir amaca hizmet etmeyen, ancak insanlar komik veya sevimli olduklarını düşündükleri için popülaritesi hızla artan meme coinler var.

Bitcoin ATM şirketi CoinFlip'in kurucusu ve baş danışmanı Daniel Polotsky, meme coinler hakkında “İnsanlar kumar oynamayı seviyor, bu yüzden piyasa sıcak olduğu sürece bunun için her zaman bir yer olacağını düşünüyorum” diyor.

CoinMarketCap'e göre dolaşımda 15.000'den fazla kripto var ve her gün daha fazlası geliştiriliyor.

2 5 Web 3.0

Web 3.0, insanların Facebook ve Google gibi aracılardan geçmek zorunda kalmadan dijital üzerinde mülkiyet sahibi olduğu ve verileri üzerinde kontrol sahibi olduğu bir internet versiyonu.

İlk olarak, statik sitelere sahip internetin orijinal versiyonu olan Web 1.0 vardı. (GeoCities'i hatırlıyor musunuz?) Ardından Amazon, Twitter ve interneti daha kullanıcı dostu hale getirmek için gelen tüm diğer sitelerin girişiyle Web 2.0 ortaya çıktı. 

Sanal ekonomilere odaklanan bir yatırım grubu olan Polyient'in ürün başkanı Nick Casares, kripto etkin web etkileşimlerini destekleyen yeni ürünlerin ortaya çıkmasıyla 2022'nin Web 3.0 için önemli bir yıl olacağını söylüyor. Casares, DeFi aracılığıyla finansal ürünlere veya NFT'ler aracılığıyla mülk sahipliğine kripto erişimi sağlayan Compound ve Aave gibi ürünlerin, sözde yeni internete doğru yürüyüşün liderleri olmaya hazır olduğunu söylüyor.

3 5 Kripto cüzdanı

Kripto cüzdanlar, blok zinciri ile etkileşime geçmek için gereken güvenli dijital kodları saklamanıza olanak tanır. Bir kripto para biriminin dünya çapındaki tüm hesap bakiyelerini ve işlemlerini kaydeden bir defter. Başka bir deyişle, kripto alıp satmak istiyorsanız bir tanesine ihtiyacınız var.

Bazı kripto cüzdanlar, internete bağlı olan ve telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan kolayca erişilebilen “sıcak cüzdanlar” olarak adlandırılır. Öte yandan “Soğuk cüzdanlar” çevrimdışıdır ve bir donanım parçası (bir flash sürücüye benzer) veya hatta bir kağıt parçası üzerinde yaşar. Sizin için en iyi şekilde çalışacak kripto cüzdanı, başlangıç seviyesinde olup olmamanız ve Bitcoin veya diğer kripto para birimleri ile ticaret yapmak isteyip istemediğiniz gibi birkaç faktöre bağlı.

4 5 DeFi

Merkezi olmayan finans veya kısaca DeFi, kullanıcıların aracı kurumlardan veya diğer aracılardan geçmesine gerek kalmaması için doğrudan bir blok zinciri ağı üzerinden erişilebilen çeşitli finansal ürünleri ifade eder.

DeFi savunucuları, örneğin bir krediye ihtiyaç duyduklarında büyük bir bankaya gitmelerini sağlamak yerine, tüketici ile bu ürünler arasında doğrudan bir çizgi oluşturmanın maliyetleri azaltabileceğini ve işlemleri daha hızlı ve daha güvenli hale getirebileceğini savunuyor.

Kesinlikle riskler var. Yakın zamanda kendi kripto para birimini piyasaya süren bir fintech platformu olan Flourish'in başkanı Ben Cruikshank, DeFi'nin geleneksel finansal ekosistemdeki yüksek düzeyde düzenlenmiş hizmetleri taklit ettiğini ancak bunu aynı düzenleme olmadan yaptığını söylüyor. Ve dolandırıcılık çok yaygın: Kasım ayında, blok zinciri analiz firması Elliptic, DeFi platformlarında hırsızlık ve suçtan kaynaklanan kayıpların 2021'de 10.5 milyar dolara ulaştığını keşfetti.

5 5 NFT

Muhtemelen şimdiye kadar değiştirilemez jetonları (NFT'ler) duymuşsunuzdur. 2021'de, NFT çılgınlığı, Lebron James'in bir basketbol topuna ve bir vücut için Pop-Tart'a sahip animasyonlu bir kediye smaç yaptığı dijital sanatı için binlerce doların üzerinde alıcılara sahip oldu.

Peki NFT tam olarak nedir? Birinin dijital mülk sahibi olmasına izin veren bir kripto para birimi yeniliğidir. Casares, sanatın yanı sıra müzik, oyunlar, mülkiyet unvanları (mülkiyet tapuları gibi gerçek dünya öğeleri için) ve diplomalar ve sertifikalar gibi kimlik bilgileri gibi çok çeşitli varlıkları tanımlamak için de kullanılabileceğini söylüyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800