Kripto paralar dibe vurdu mu?

Son 15 günde yüzde 40’a yakın değer kaybeden Bitcoin için 22 bin dolara gerileyebileceği tahminleri yapılıyor.

 

Terra'nın "sabit coin"i olan UST ve LUNA'nın çöküşüyle yaşanan kripto para piyasasındaki depremin sürebileceğini belirten analistler, Fed’in faiz artışlarının yanı sıra 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu küçültmeye başlamasıyla  kripto para piyasalarında dibe doğru hareketin sürebileceğini belirtiyor. Son 15 günde yüzde 40’a yakın değer kaybeden Bitcoin için 22 bin dolara gerileyebileceği tahminleri yapılıyor.

İKİ HAFTADA YARI YARIYA ERİDİ 

Yüksek enflasyon ile elverişsiz ortam ve Terra'nın "sabit coinleri" UST ve LUNA'nın çöküşü kripto para piyasasında çalkantı yarattı. Verilere göre, Nisan ayının  başında 2.1 trilyon dolar olan kripto para piyasasının değeri 1,2 trilyon doların altına düştü. Son 2 haftada neredeyse  yarı yarıya eriyen kripto para piyasasında, 2,3 milyar dolarlık kaldıraçlı pozisyon da eridi.

TERRA LUNA KRİZİ

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Bste Naz Süllü, yaşananlara dair şu değerlendirmeyi yapt: “Terra Luna krizinin sona ermemesi henüz düşüşlerin durmadığı ve krizin boyutlarının tam anlamıyla belirli olmadığını gösteriyor. Bildiğiniz üzere Nasdaq-Bitcoin korelasyonu ile başlayan ve ABD ekonomisine yönelik endişelerin etkilediği Bitcoin ve devamında Terra ekosistemindeki çöküş ile kripto paralar için oldukça kötü bir hafta oluyor. Dün açıklanan ABD enflasyonu bile kripto ekosistemindeki gelişmelerin gerisinde kaldı diyebiliriz. Piyasanın en büyük stablecoinlerinden olan Terra’nın stablecoini UST 1:1 eşleniği olması gerekirken 0,22’ye kadar düştü. LUNA fiyatı ise son bir haftada %98 eridi.

AVAX DA KURTARAMADI

Luna Vakfı’nın durumu kurtarma çabalarına daha fazla LUNA basacağı, büyük yatırımcılardan fon aradığı ve şu zamana kadar Vakıf hesabından satıldığı düşünülen 1,5 milyar dolarlık Bitcoin ve 12 milyon dolar değerindeki AVAX’ların durumu kurtaramadığını görüyoruz. Vakıf aynı zamanda stablecoini desteklemek için büyük yatırımcılardan fon toplamaya çalışması da endişelere benzin döktü diyebiliriz. Piyasa şu an kendi dinamikleri içerisinde değer kaybı yaşıyor.

YÜKLÜ KAYIPLAR YAŞANABİLİR

Henüz LUNA’nın akıbetinde bir düzelme olmaması ve işin boyutlarının tam anlaşılamaması nedeniyle satışların durduğu söylenemez. Bu taraftan iyi haberler gelmediği için fırsatı değerlendirmek isteyen yatırımcılar fazlasıyla risk almış olacaktır. Dönüşleri değerlendirmek isteyen yatırımcılar sigorta primi olarak durumun düzeldiği bilgisini almaları gerekir. Aksi takdirde yüklü kayıplar yaşanabilir. Satış dalgasının Tron’a (TRX) bulaşacağı haberleri üzerine Tron kurucusu Justin Sun, olası satışlara karşı 2 milyar dolarlık rezerv ile karşılık vereceğini söyledi.

Bitcoin’de bu görünüm altında kuvvetli durmuyor. Buradaki satış baskısı 26.600$ seviyesine kadar ulaştı. Henüz durum değerlendirmesinde iyileşme olmaması Bitcoin’de aşağı senaryonun masada kalmasına neden oluyor. Bu nedenle henüz dip görülmedi diyebiliriz. Bitcoin’in önemli seviyeleri arasında alt desteklerde 25.700 / 24.000 / 22.200 bulunurken, üst dirençler olarak 28.800 / 31.200 / 35.000 seviyeleri bulunuyor.

Kripto paraya kadınların ilgisi arttıKripto paralara ilgi özellikle son yıllarda hızlı bir şekilde yükseldi. Bir araştırma Türkiye'de kadınların da kripto paralara ilgisinin hızla arttığını ortaya koydu. Kadın erkek arasında yatırım tercihi arasında ise fark var. Kadınlar Bitcoin alırken, erkekler daha çok alt coinlere yöneliyor.

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store