Bitcoin`de Mağdur Olmamak İçin Uyarı

Bitcoin işlemleri nasıl güvenli bir şekilde yapılır ve nelere dikkat etmek gerek? Bitcoin ile ilgili hem Nobelli Ekonomist Robert Shiller hem de BTCTurk`un Genel Müdürü Alphan Göğüş aynı konuda uyarı niteliğinde bir tavsiyede bulundu.

Nobelli ekonomist Robert Shiller, Bitcoin ile ilgili olarak bağlantıların sadece ekonomik olmadığını, psikolojik olduğunu belirtti. Shiller, "Hayatınızdaki tüm birikimleri buna koymayın. Bununla biraz oynamak oyun gibi bir şey. Bu finansal piyasaları sürükleyen şeyin bir parçası. Bu bir keyif" dedi.

Türk lirası (TL) tabanlı Bitcoin alım satım platformu BTCTurk'un Genel Müdürü Alphan Göğüş de aynı uyarıda bulundu. Göğüş, yatırımcının tüm bütçesini Bitcoin'e yatırmasının sakıncalı olduğunu ifade ederek, "Kısa yoldan zengin olma hevesiyle evini, arabasını satıp ya da bütün yatırım bütçesini birikimini Bitcoin ve benzeri yüksek riskli araçlara yöneltmelerini kimseye tavsiye etmem." dedi.

Bitcoin işlemleri nasıl güvenli bir şekilde yapılır?

İşte Alphan Göğüş'ün bitcoin ile ilgili düğer açıklamaları...

Bitcoin Alım Satımında Güvenlik

 "Sanal para birimi Bitcoin'in alım satımını yaptığını iddia eden çok sayıda nokta var. Fazlaca takas noktası açıldı. Ancak bunlara dikkat edilmeli. Almadan önce şirketler ve bunların sistemleri, güvenlik prosedürleri iyice araştırılmalı. Kötü niyetli veya güvenlik açığı olan kurumlar kullanıcılarına zarar verebilir" 

Bitcoin'in Değeri Neye Göre Belirleniyor?

'' Bitcoin'in değerini etkileyen 2 temel unsurdan biri toplumun ve devletin bu sanal parayı kabulü ile Bitcoin konusundaki hukuki düzenlemeler diğeri de 'paranın teknolojik pozisyonu' "

Bitcoin Hakkında Hukuki düzenleme Var Mı?

''Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenleme yapması için Bitcoin'in sermaye piyasası aracı olması gerekir ama böyle bir araç değil. Bitcoin, para piyasası aracı da değil. Hatta BDDK, 'Bitcoin, e-para kanunu çerçevesi değerlendirilemez. Çünkü bu elektronik para birimidir. Elektronik para ile elektronik parabirimi arasında bir farklılık var. Dolayısıyla BDDK'nın da çalışma alanına girmiyor. Bununla ilgili bir hukuki düzenleme yok ve kim bakacak bilmiyorum.''

Barış Özcan, Bitcoin Hakkında Merak Edilenleri Basit Bir Dille AnlattıKripto paralar bugünün ve geleceğin en çok konuşulan konularının başında gelecek gibi görünüyor. Barış Özcan en basit haliyle Bitcoin'i anlatmış. Neden hızlı değerleniyor, en fazla kaç Bitcoin olacak gibi tüm soruların cevabı var.

 

Etiketler bitcoin
Yorumlar
Kalan Karakter 800