Anti Enflasyonist Bir Para: Bitcoin

Bu hafta Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biri olan anti enflasyonist oluşunu, bu durumun sebebini, önemini ve çeşitli kurumsal şirketlerdeki etkilerini paylaşacağım.

Parayı iki şekilde tanımlayabiliriz: değer saklama aracı ve değiş tokuş aracı. Bitcoin’de değer saklama yani depolamanın şuan daha baskın bir amaç olduğunu görüyoruz. Çünkü talep geldikçe fiyat yükseliyor, bu durumda birçok insan Bitcoin’i yatırım opsiyonu şeklinde değerlendiriyor. Bu bakış açısıyla Bitcoin için Altın 2.0 desek hiç de yanlış olmaz. 

Bitcoin ne zamana kadar çıkarılmaya devam edecek, sürekli yenisi geldikçe Bitcoine’e sahip olmanın bir anlamı var mı diye düşünüyorsanız, size başlığı hatırlatmak isterim. Anti enflasyonist bir para demiştik, bu Bitcoin’in bir sınırı olduğu anlamına geliyor. Günümüze kadar yaklaşık 18 milyonu çıkarıldı, bu sayı 21 milyona ulaştığında Bitcoin’in tamamına ulaşmış olacağız. Bu da tahmini olarak 2140 yılına denk geliyor. 

Bitcoin’in sınırlılığı ve anti enflasyonist oluşu neden önemli? Öncelikle her koşula uyum sağlayabilecek bir enflasyon oranı belirlemek imkansız. İkinci olarak da bu sınırlılık mükemmel yayılan bir döngüye sebep oluyor. Talep arttığında Bitcoin üretimi artmıyor. Yani arz yönlü bir tepki yok. Bitcoin üretimi sabit kaldığından yükseliş-düşüş döngüleri ortaya çıkıyor. Bu sayede farklı alıcı grupları Bitcoin’e çekiliyor. Örneğin 70.470 Bitcoin alımıyla oldukça büyük bir yatırım yapan, NASDAQ listesinde de bulunan iş zekası şirketi MicroStrategy. Ayrıca yaklaşık 50 milyon dolara karşılık gelen 4709 Bitcoin alımıyla Twitter CEO’su Jack Dorsey’e ait olan finansal hizmet ve mobil ödeme şirketi Square de bu yatırımıyla kendinden söz ettirdi geçtiğimiz aylarda. Bu yatırımlara ek olarak, Bitcoin ve bazı seçilmiş kripto paraları ödeme araçları arasına ekleyeceğini duyuran çevrimiçi ödeme sistemi PayPal da unutulmamalı. Bunlar gibi Bitcoin ve kripto paralara kurumsal cepheden gelen yatırımlar ve gelişmeler sayesinde Bitcoin’in değeri her geçen gün artıyor.

Haftaya görüşmek üzere.

Melis Aydemir

Kaynak:

Bitcoin’e Giriş Öncelikle Blockchain konusunu olabildiğince basit bir şekilde ele aldım. Ardından kendi yazı konum olan kripto paraların atası Bitcoin nedir, nasıl, ne zaman ortaya çıktı anlattım.

 

Etiketler bitcoin kripto para
Yorumlar
Kalan Karakter 800