Kredi notu gibi her gün duyduğumuz terimler aslında ne anlama geliyor?

Eğer yolunuz bir kez banka ile kesiştiyse kredi hakkında çok sayıda terim öğrenmişsinizdir. Peki bu terimler ne işe yarıyor?
Kredi notu gibi her gün duyduğumuz terimler aslında ne anlama geliyor?

Kredi notu, risk raporu gibi çok sayıda terimi her gün duyuyoruz peki bu terimler gerçek anlamda nedir ve sizin kredi almanızı nasıl etkilerler? Gelin isterseniz detaylı bir anlatım yapalım. 

Findeks Kredi Notu, kredi ödeme ve kredi kullanım alışkanlıklarımızı gösteren bir puandır. Kredi kartı, bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı olan ya da kefil olan herkesin Findeks Kredi Notu vardır ve bu not 1 ile 1900 arasında değişir. 1 en fazla risk taşıyan, 1900 ise en az riskli puandır. Yani notumuz ne kadar yüksekse, yani 1900’e yakınsa o kadar iyidir.

Bu notu bankalar tarafından kurulmuş ve tüm finans kurumlarının düzenli olarak bilgi gönderdiği Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hesaplamaktadır.

Risk Raporu nedir?
KKB, bu nota ek olarak Risk Raporunuzu da çıkarır. Bu raporda, son 5 yıla bakılarak var olan tüm kredi kartlarınız, kredi limitleriniz, ne kadar borcunuzun olduğu, geçmiş ödeme performansınız (varsa gecikmeleriniz, kaç kez olduğu, kaç gün olduğu vs. ) gözükür.

Risk Raporunda Findeks Kredi Notu, Toplam Kredi Limitleri, Toplam Kredi Borçları, Kredili Hesap Detayları, Ödeme Tarihçesi, Geciken Ödeme Bilgisi, Açık Hesap Bilgisi, Kapatılmış Hesap Bilgisi, Takibe Alınmış Krediler gözükür.

Kredi notumuz neden önemli?
Bankalara kredi ve kredi kartı başvurusu yaptığımızda, kredi notumuza bakarlar ve bize yeni kredi limiti çıkarıp çıkarmamaya, kredi kartı verip vermemeye buna bakarak karar verirler.

Hatta bazı bankalar, verecekleri kredinin faizini belirlerken de kredi notumuza göre karar vermeye başladılar. Bu giderek yaygınlaşacak bir uygulama olacak.

Kredi notumuz artık sadece bankalarla ilişkimizde de belirleyici değil. Artık faturayla

•cep telefonu alırken,
•senetle beyaz eşya alırken
•ev, araba kiralarken

de kredi notumuza bakılıyor. Örneğin araba kiralamak istediğimizde şirketler, bizim onayımızla birlikte kredi notumuza bakıyor ve sistemden bize güvenip güvenemeyeceklerini öğreniyorlar.

Findeks Kredi Notu hesaplanırken nelere dikkat edilir?

Findeks.com’dan kredi notunuzu ücret karşılığında kolayca öğrenebiliyorsunuz. Kredi notunuzu etkileyenleri de şu şekilde sıralayabiliriz.


•Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarımız notumuzu etkiliyor. Yani aylık ödemelerinizi düzgün yapıp yapmadığınız, gecikmeleri, gecikme gün sayıları çok önemli.
•Mevcut hesap ve borç durumu kredi notunuzda etkili. Yani halihazırda ne kadar kredi limitleriniz olduğu, bu limitlerinin ne kadarını kullanmış olduğunuza bakılıyor.
•Kredi kullanım yoğunluğu, hangi sıklıkla kredi başvurusu yaptığımız vs. notumuzu etkiliyor.


Kredi notumuzu nasıl yükseltiriz?
Kredi notu yükseltme, kredi notu düşük olan ve kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli bir konu. Peki neler yapabiliriz?

Kredi notumuz birdenbire yükselmez, ilk olarak aylık asgari tutarı değil tüm borçları düzenli ödemeliyiz.

Çok yüksek limitli bir kredi kartının borçlanması da yüksekse kredi notu düşer, çünkü sistem tarafından riskleriniz artmış olarak görülür. Ödedikçe notunuz da yükselecektir.

Kredi ve kredi kartı borcuyla beraber bankalar üzerinden yaptığımız fatura borçları ödeme alışkanlıkları da kredi notumuzu etkiler. Düzgün ödeme notumuzu yükseltir.

İdari ve kanuni takip kredi notunuzu en çok etkileyen durum. Diyelim ki takibe düşen krediniz var, kredi notunuz 235. Takip süresi bittiğinde, borcunuzu kapattığınızda ve siz kredili ürünleri kullanmaya başladığınızda, ödemelerinizi düzenli yaparsanız notunuz da yükselir.

Kredi notu nasıl öğrenilir?
www.findeks.com adresine üye olarak kredi notunuzu ve risk raporunuzu öğrenebilirsiniz.

Hiç kimse kredi notunuzu, risk raporunuzu sizin izniniz olmadan öğrenemez!

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol