Kredi Notunuzu Neler Etkiliyor?

Kredi notu şimdi ve gelecekteki finansal hayatınızı etkileyebilecek güçlü finansal reçetenizdir. Ne kadar sağlıklı bir harcama ve ödeme sistemi geliştirirseniz, o kadar iyi.

Kredi notu, kredi verenlerin, yeni bir kredi hesabına başvururken kredibilitenizi belirlemek için kullandıkları faktörlerden biridir. İyi bir kredi notu, hayalinizdeki evi satın almanızı veya kendi işinizi kurmayı mümkün kılabilirken, zayıf kredi notu ise karşınıza zorluklar çıkarabilir. Hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bir kredi notu oluşturmak veya sürdürmek için, kredi notunuzu neyin etkilediğini anlayın.

Ödeme Geçmişi

Kredi, kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmak kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olacak önemli bir yoldur.

Mevcut Borçlar
Mevcut hesap ve borç seviyeniz kredi notunuzun yüzde 35'ini belirler. Yüksek miktarda borca sahip olmak kredi notunuzu büyük ölçüde etkileyebilir. 

Kredi Kullanım Süresi

Bu krediyi, kredi kartını yeni mi aldınız? Cevabınız evetse şunu bilmenizde fayda var. Banka sizin ödeme performansınızı bilmiyor bu yüzden yakın zamanda açılan kredili hesaplar sizin risklilik oranınızı arttırıyor.

Kredi Geçmişi

Kredi geçmişiniz daha önce kullandığınız krediyi, borcunuzu düzenli ödeyip ödemediğinizi, ödemelerde gecikme gibi durumları içerir. Daha önce kredi kullanmış ve düzenli ödeme yapmış bir kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmamış birine göre daha yüksek olabilir. 

Kredi notunuz, ev, araba alırken kullanmak istediğiniz kredi için onay almak ve en iyi faiz oranlarını elde etmek açısından son derece önemli. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi sorumlu bir şekilde yönetirseniz, notunuz da olması gerektiği şekilde yüksek puanlara çıkabilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800