Kredi Notunu Yükselt

Özlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi yazısında kredi notunu yükseltmenin formülünü açıkladı. Kredi notu nedir, siz kredi notunuzu biliyor musunuz?

Özellikle bankalardan kredi almanızda belirleyici rol oynayan kredi notunuzu biliyor musunuz? Kredi notu nedir, nasıl yükseltilir? Gelin birlikte inceleyelim.

Nedir?
Kredi notu, kişilerin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek için hesaplanan not yani sizin finansal karneniz. 1-1900 arasında değişir. Notunuz 1’den 1900’e doğru ilerledikçe risk seviyesiniz azalır.

Nerede Kullanılır?
Herhangi bir kredi başvurusunda bankaların baktığı önemli bir nokta ancak tek nokta değil. Kredi kullanırken, araba, ev kiralarken, işe girerken, cep telefonu veya beyaz eşya alırken kredi notunuz her zaman karşınıza çıkar.

Neden İsteniyor?
Kredi notunuz sizin kredi almanızı zorlaştırmak için değil, yüksek kredi notu olan kişilerin kredi almalarını kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir referans not. Ayrıca bazı bankalar kredi notunuza göre size uygun kampanyalı faiz oranları da sunabiliyor.

Nereden Öğrenilir?
Kredi notunuzu banka uygulamanızdan ve Findeks’ten öğrenebilirsiniz.

Başkası Görebilir Mi?
Evet ancak başka birisi sizin kredi notunuzu öğrenmek istediğinde sizden onay alması gerekir. Size gelen kısa mesaja onay verirseniz kredi notunuzu başka birisi öğrenebilir.

Nasıl Artırılır?
Kredi notunun yükselmesi zamana bağlı. Bu yüzden sadece ihtiyaç anında değil, ihtiyaç anının öncesinde de planlı bir şekilde kredi notunuzu takip etmeniz önemli…

Alışkanlıklar: Kredi ödeme alışkanlığı kredi notunuzun yüzde 35’ini oluşturuyor. Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olup kredi, kredi kartı, kredi mevduat hesabı (KMH) borçlarını zamanında yatırmak kredi notunuzu olumlu etkiler. Kredi çekerken vadeyi ve aylık ödeme miktarını belirlerken de dikkatli olun! Ev kredisi borcunuz varsa tüm borçlarınızın toplamı aylık gelirinizin yüzde 40’ını geçmesin. Bu sayede borcunuzu zamanında, düzenli ödersiniz ve kredi notunuz yükselir.

Borç Durumu: Mevcut hesap ve borç durumunuz kredi notunuzun yüzde 35’ini oluşturur. Kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız borç bakiyeleri ve limitleriniz kredi notunuz hesaplanırken dikkate alınır. Geçmişte borç ödemelerinizde gecikme olduğu için kredi notunuz düşükse, hatta bankalarla yasal takip sürecine gitme durumunuz olduysa panik yapmayın. İhtiyacınız olan şey, zaman. Bir süre borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Yeni Krediler: Kredi notunuzun yüzde 11’ini oluşturur. Henüz ödeme performansınızın belli olmadığı, yakın zamanda kullandığınız krediler risk oranınızı artırır.

Yoğunluk: Kredi kullanan ve ödemelerini düzenli yapmış bir kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir. Bu durumun da kredi notuna etkisi yüzde 10 olur.

Öneri?
Şimdiye kadar kaç krediyi düzenli olarak kapattınız? Ne kadar sık kredi kullandınız? Bir düşünün bakalım… 18 yaşındaki gençlere, kredi kartlarını küçük miktarlarda kullanıp ekstre borçlarını kapatmalarını öneriyorum.

Asgari Ödeme Etkiler Mi?
Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemeniz kredi notunuzu etkilemez. Ancak asgari tutarın altında ödeme yapmanız kredi notunuzu düşürür.

Dikkat!
Maaşınızın yüksek olması kredi notunuzun yüksek olacağı anlamına gelmez.

Kredi Notunun Hayatımıza Etkisi Nedir?Kredi notu nedir? Kredi notunun hayatımıza etkisi nedir? KKB ve Findeks İş Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya bugün saat 16.00’da Habitat Derneği Youtube kanalında olacak...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ufuk Yılmaz
Kiredi notum neden yukselmiyor

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store