Kredi notu hakkında bilmeniz gereken her şey

Bankalardan kredi almanızda belirleyici rol oynayan kredi notu hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda sizinle paylaşacağız. Kredi notu nedir, kredi notu nasıl yükseltilir ve daha birçok detayı gelin birlikte inceleyelim.

Kredi başvurusu yaptığınız zaman bankalar size kredi çıkıp çıkmayacağını belirlemek için bir ölçümden faydalanıyor. Bunun adı da kredi notu. Kredi notu 1 ile 1900 puan arasında oluyor1’den 699’a kadar puanı olanlar en riskli kısım içerisinde, 700 ile 1099 arası da yine orta riskli olarak adlandırılıyor. 1100 – 1499 arası olan kısım riskli olarak geçse de kredi çıkma olasılığı var. 1500 ile 1699 arası puanı olanlar iyi, 1700 - 1900  arası puanı olanlar ise çok iyi olarak değerlendiriliyor. 'Kredi notu nedir?' isimli yazımızdan kredi notunun kullanım amacıyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Kredi puanınızın yüksek ya da düşük olmasında bir numaralı kıstas; bu zamana kadar yapmış olduğunuz kredi ödemeleri. Yani kredilerinizi ve kredi borçlarınızı gecikmeye düşmeden düzenli olarak ödüyorsanız genelde kredi notunuz yüksek oluyor. Kredi puanında kredi ödeme alışkanlığının payı %35. Yeni kredili ürün açılışı da bu puanın %11’ini oluşturuyor. Bir diğer önemli kıstas ise şu an olan borçlarınız. Borçlar da kredi puanının %35’ini oluşturuyor. Yani borçluluk azaldıkça kredi puanı yükseliyor. Kredi kullanım yoğunluğu ise %10’luk kısmı oluşturuyor. Bunlar dışında kredi notunu etkileyen kavramlar da var. Diğer kavramlar ise %9’luk kısmı oluşturuyor.

Kredi Puanım 0

Bankalarla hiç iş yapmadığınız ve borcunuz olmadığı için kredi puanınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bankalar kredi puanınızı sizinle olan ilişkilerine göre düzenlerler. Yani eğer sizinle bu zamana kadar herhangi bir banka çalışmamışsa, sizin de kredi puanınız oluşmamış demektir. Bu da kredi puanınızın 0 olması anlamına gelir. Kredi puanı 0 olan kişilere de kredi çıkmaz. Bu durum için yapabileceğiniz üç şey var. Birincisi bankadan ilk işlemleriniz için bir ürün almak ve bu ürünün borçlarını düzgün ödemek. Zamanla kredi notunuz yükselir ve kredi çekebilecek pozisyona gelirsiniz. Diğer yöntem ise kredi puanı yüksek olan birini kendinize kefil yapmak ya da bir varlığınızı teminat göstermek. Üçüncü yöntem ise gelirinizi belgeleyerek banka ile konuşmak. Kredi puanınız 0 ise kredi almanız zor ama imkansız değil. 

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi çekerken vadeyi ve aylık ödeme miktarını dikkatli seçmenizi tavsiye etmemizin temel nedeni; sizin ödemelerde zorluk yaşamamanız ve gecikmeye düşmemeniz. Eğer ödemelerinizi zamanında yaparsanız ve gecikmeye düşmezseniz kredi notunuz yükselir.

Kredi notunuz çok kötü ve gecikmelere düştüyseniz hatta hatta bankalarla yasal takip sürecine giden bir serüveniniz olduysa da merak etmeyin. Bir süre borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltebiliyorsunuz. Kredi puanı sizin kredi almanızı zorlaştırmak için değil yüksek kredi puanı olanların kredi almalarını kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir referans nottur. Ayrıca bazı bankalar kredi puanınıza göre size uygun kampanyalı faiz oranları da sunabiliyor. Kredi notunu yüksek tutmak ticari hayatta da sizinle ilgili oluşacak güveni olumlu yönde etkileyecektir. 

Kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürür mü? sorusunun cevabı için tıklayın.

Kredi Notunu Nereden Öğrenebiliriz?

Kredi notunu bankaların online araçlarından ve şubelerinden ufak bir ücret karşılığında öğrenebiliyorsunuz. Buna ek olarak findeks.com adresinden de kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. 

Kredi notu hakkındaki tüm sorularınız için bize Soru - Cevap bölümünden ulaşabilir, ücretsiz ve kolay bir şekilde soru sorabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store