CVV Denilen Kart Güvenlik Kodu Nedir?

Müşteri güvenliği açısından oldukça önemli olan cvv kodu nedir, neden gereklidir, nerede kullanılır, silindiğinde ne yapmalı?
CVV Denilen Kart Güvenlik Kodu Nedir?

İnternette alışveriş yaparken sıklıkla karşınıza çıkan kart güvenlik kodu merak ediliyor. CVV  (Card Validation Value) olarak adlandırdığımız kart güvenlik kodu bizim internet üzerinden rahatça alışveriş yapmamızı sağlıyor.

CVV güvenlik kodu genellikle kullandığınız kartın arkasında yer alıyor. Beyaz şerit üzerinde yer alan rakamlardan son 3 hane CVV güvenlik kodunu oluşturuyor.Ancak bu kod bazen kullandığınız kartın arkasında yer almıyor olabilir. Bunun nedeni ise American Express banka kartı kullanıyor olmanız. American Express banka kartında CVV kodu önde yer alıyor ve bu kod 4 haneli.

Kartınızda Visa, MasterCard ve Discover logosu bulunuyorsa CVV'yi aramanız yerin arka taraf olduğunu unutmayın. Türkiye'de kullanılan kartlarda CVV kodu arkada yer alıyor.

CVV Güvenlik Kodu Neden Önemli?

Kart güvenlik kodu dediğimiz bu rakamlar aslında internet üzerinden güvenli alışveriş yapmamızı sağlıyor. Yüksek güvenliği sağlamak için bulunan bu rakamlar dolandırılmanın da önüne geçiyor. Bu kod sayesinde internetten yaptığınız alışverişlerde kredi kartınız şifresi istenmiyor.

CVV Kodunuz Silinirse...

Banka kartı ya da kredi kartınızı sık kullanmanız durumunda eskidiğine şahit oluyoruz. Hatta bazen öyle durumlar oluyor ki kartın üzerinde olan rakamlar silinmiş oluyor. Buna CVV kodu da dahil. CVV kodu silinen bir kişi müşteri hizmetlerini aramanız ve bankayla iletişime geçmeniz gerekiyor. CVV kodunuz silinmişse bankalar kullanmakta olduğunuz kartı yeniden gönderiyor. CVV kodunuz silindiği zaman yine kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ama internetten alışveriş yapamazsınız.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol