Yeni iş kurmak isteyenlere kredi tavsiyeleri

Yeni iş kurmak için kredi kriterleri neler? İşini büyütmek isteyen kobiler ya da ilk kez iş kuracak olanlarda nelere dikkat edilir?

Şimdiye kadar hiç çalışmamış, iş kurmamış, sadece maaşla çalışmış ve daha önce hiçbir ticari işle uğraşmamış bir girişimci yeni iş kuracaklar sınıfına girdiği gibi, olduğu bir sektörde işini büyütmek isteyenler de yeni iş kuracak sayılır.

Hangi durumda olursanız olun, öncelikle bilmenisiniz ki, kredi başvurunuzda en çok dikkat edilecek olan nokta, kredi geçmişiniz. Önceki kredilerinizin ödemelerini düzenli yaptıysanız, bu sizin için artı puan!

KREDİ ALMAK İÇİN GEÇMİŞİNİZ ÖNEMLİ

İŞİNİ BÜYÜTMEK İSTEYENLERİN TİCARİ GEÇMİŞİ

Daha önce ticaretle uğraşmış ve amacınız büyümek ise, ticari geçmişiniz ve tecrübeleriniz dikkate alınır. Bu zamana kadar ticari faaliyetlerinizi düzgün bir şekilde sürdürdüyseniz, şanslısınız. Bu durum, kredinizin onaylanmasını kolaylaştırır.

İLK KEZ İŞ KURACAKLARIN BİREYSEL GEÇMİŞİ

Daha önce ticaretle uğraşmamış bir girişimciyseniz, ticari geçmişiniz olmadığı için bireysel geçmişinize bakılacaktır. Daha önce aldığınız krediler, bunları nasıl ödediğiniz, kredi kartlarınızın ödeme geçmişi gibi bilgiler incelenir.

YAZILI İŞ PLANINIZ OLSUN

Sermayeye ihtiyacınız varsa, size destek olacaklara ikna edici bir plan sunmalısınız. Bunun için  projenizin hikâyesini en gerçekçi ve kapsamlı şekilde yansıtan bir yazılı plana ihtiyaç var. Bu yazılı planın en sonunda da finansal rakamlar olması gerek.

Alın kâğıdı kalemi, 7 adımda iş planı yapıyoruz...

Unutmayın sıkı bir planınız yoksa para da yok! Aşağıdakilere rahatlıkla cevap verebiliyorsanız, iyi durumdasınız demektir.

Ürün ya da hizmet tanımı nedir? Bu, müşterileriniz için bir istek mi, ihtiyaç mı? Bu işi yapan diğer kişiler bu iş için ne kadar fiyat istiyorlar, sizin fiyatınız ne olacak?

Müşteri kitleniz kim? Yaş grupları neler? Para durumları nasıl, oturdukları bölgeler neresi?

Müşteriler neden sizi tercih etsin? Nasıl bir fark yaratacaksınız? Fiyatlarınız mı daha düşük olacak, verdiğiniz hizmet ya da satacağınız ürün mü daha değişik olacak?

Bu işi başka kimler yapıyor? Kaç tane rakibiniz var? Zayıf ve güçlü yönleri neler?

Bu işin altyapısını hazırlamak zor mu? İş tamamen hukuki mi? Büyük bir teknoloji yatırımı gerektiriyor mu?

Bu işi yapabilmek için yeterli kaynağınız (tecrübe, yetkinlik, işletme bilgisi, ekip…) var mı? Bu işten yeterince anlıyor musunuz?

Projenizin finansal boyutunu gösteren bir para planı (fizibilite) hazırladınız mı? Yeterince kapsamlı ve gerçekçi mi?

Yorumlar
Kalan Karakter 800