Taşıt Kredisi Limiti ve Peşinat Miktarı Değişti

Araba almak için kredi çekmek isteyenler bu habere dikkat! Taşıt kredisine yeni düzenleme geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), taşıt kredileri tutarları ile ilgili olarak yaptığı düzenleme Resmi Gazete'de duyuruldu.

Arabayı kredi ile almak istediğinizde, bankalar arabanın fiyatnın tamamı için kredi vermiyor. Arabanın değerine göre çekebileceğiniz kredi miktarı değişiyor. Taşıt kredilerinde kredi tutarı, araç değeri 100,000 TL'nin altında olanlar için yüzde 70'i aşamayacak şekilde değiştirildi. Bu tutar bir önceki düzenlemede 50,000 TL olarak uygulanıyordu.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yönetmeliğe göre, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranının taşıtın nihai fatura değeri 100,000 TL’nin altında olanlar için yüzde 70’i aşamayacak. Nihai fatura değerine ilişkin bu tutar daha önce 50,000 TL olarak uygulanıyordu.

Bu oran, nihai fatura değeri 100,000 TL’yi aşan binek araçlarda, bedelin 100,000 TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 70, 100,000 TL’nin üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan metin:

"Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri yüz bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde yetmişi aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri yüz bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin yüz bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için yüzde yetmiş, yüz bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için yüzde elli olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.”

Etiketler araba almak
Yorumlar
Kalan Karakter 800