Kredi almak için kimler başvurabilir?

Birtakım harcamalarınız için bankalardan destek bulmaya ihtiyacınız var ise, öncelikle hangi koşullarda krediye başvurabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Ev, araba almak için ya da eğitim, sağlık, tatil, bayram  harcamaları için nakit ihtiyacınız oldu, artık borç isteyecek birini bulmak yerine ilk yaptığımız şey web sitelerinden kredi karşılaştırma yaparak kendimiz için en uygun kredi veren bankayı araştırmak. Peki kimler krediye başvurabilir, banka kredi başvurularında neye dikkat ediyor?

18 YAŞI DOLDURMAK VE GELİRİ BELGELEMEK

Krediye başvurmak için belli koşullarını yerine getirmelisiniz. 18 yaşını dolduran gelirini belgeleyen herkes kredi almak için başvurabilir. Ayrıca, çalıştığınız işyerinde 3 ile 6 ay arası sigortanızın ödenmiş olması gerekiyor.  

KREDİ NOTUNUZ DA ÖNEMLİ

Kredi başvurularının değerlendirilmeye alınması da bazı şartlara bağlı oluyor. Bu noktada kredi notunun önemi ortaya çıkıyor. Kredi notunuz ne durumda, en son ne zaman kontrol ettiniz?

Kredi notunuzun 1200’den düşük olmaması kredi almanızda büyük rol oynuyor.  (Kredi onaylanma kriterleri bankadan bankaya değiştiğini unutmayın.) Findeks.com web sitesinden belli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz.
Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

BANKA İLE İLİŞKİYİ ARTIRMAK

Bugüne kadar hiç kredi, kredi kartı kullanmadıysanız birine kefil olmadıysanız kredi notunuz olmayabilir. Bu durumda ilk başta maaşınızı aldığınız bankadan kredi kartı başvurusunda bulunarak kredi notunuzun oluşması için adım atabilirsiniz.

Eğer idari takibe düştüyseniz kredi notunuz yine ‘’0" sıfır görünebilir. Bu durumda kredi kullanmanız mümkün değil. İdari takipteki borçlarınızı kapattıktan sonra banka ürünlerini kullanmanız banka ile ilişkinizi arttırmanız gerekiyor. Güven tazeliyorsunuz. Paranızı bankaya yatırarak harcamalarınızı banka kartı ile yapabilirsiniz. Faturalarınızı otomatik ödemeye verebilirsiniz.

Gelirinize uygun, ödeme gücünüze göre kredi tutarı için başvuruda bulunmanız banka tarafından kredinizin onaylanma ihtimalini artırabilir.

BANKALAR KREDİDE NELERE DİKKAT EDER?

Kredi Statü Belirleyici Bilgiler: Medeni durumu (evli, bekar), aile konumu (çocuk sayısı), mezun olduğunuz okul, iş, gelir, telefonlar… Diyeceksiniz ki: “Ne yapıyorlar bu kadar bilgiyle?” Emin olun her bir bilgi sizin kredinizi geri ödemenizle ilgili risk analizinizde kullanılıyor ve bankalar milyonlarca kişiye borç verdiği için bütün bunları bir sistem ve süreç dahilinde yapıyorlar. 

Kredi başvuru bilgileri: Sizin tüketici olarak geçmişte veya güncel olarak başvuruda bulunduğunuz kredi ürünlerini, talep ettiğiniz limitleri tanımlayan bilgiler.

 Kredi hesap bilgileri: ‘Asıl borçlu’ olduğunuz, ‘kefil’ konumunda olduğunuz, geçmişte, aktif (açık) kredi hesaplarınız ve bunlara ait bilgiler (hesabın açılış ve kapanış tarihleri, kredinin tutarı, aylık taksit sayısı, ödenmiş tutar, kalan borcu).

Tüm bunlar kredi değerlendirme sürecini etkileyen unsurlar. Tahmin edeceğiniz gibi, herkesin kredi başvurusu onaylanacak diye bir şey yok.

Kredi almak için kimler başvurabilir? resim: 0

KİMLERİN KREDİ BAŞVURULARI REDDEDİLİR?

- Gelirini belgeleyemeyen kişilerin,

-Sigortalı bir işi olmayan ya da işte 3 ila 6 aydan daha kısa bir zaman çalışan kişilerin yani sigortalı çalışma süresi yetersiz kişilerin,

-Kredi notu olmayan veya düşük olan kişilerin,

-Geçmişte bankalarla yaşanılan sorunlar nedeniyle idari takibi bulunan, avukatlık olan kişilere banka kredi vermek istemeyecektir.

‘Kredi neden onaylanmaz?’ başlıklı yazımızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kredi başvurusuyla ilgili merak ettiklerinizi SORU-CEVAP bölümünden bize ileterek bilgilenebileceğinizi unutmayın. Para Durumu olarak her zaman yanınızdayız. Uzmanlarımız sorularınızı en kısa zamanda yanıtlayacaktır.

Başarılı bir girişimci nasıl olunur?Başarılı bir girişimci nasıl olunur?Yeni nesil, anne ve babalarına bakıp, kendilerini onlar gibi iş hayatında sabah saat 09.00 akşam 18.00 sarmalı içinde konumlamak istemiyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Sibel Kaya
Benim ödemekte olduğum 79 bin küsür kredim var ev almak istiyoruz bakmamız gerekiyor