Kredi Kartında Provizyonda Bekleme Nedir, Ne Kadar Sürer?

Bu yazımızda kredi kartı işlemleri sonrasında mobil bankacılık uygulamalarında veya hesap özetlerinde zaman zaman karşımıza çıkan bekleyen provizyon nedir, provizyondaki işlemlerin bekleme süresi ne kadardır? Sorularını yanıtlayacağız.

Kredi kartıyla yapılan işlemlerde, banka üzerinden ekstra taksit ve erteleme gibi olanaklar da son zamanlarda oldukça bilinir ve uygulanır oldu. Peki kredi kartıyla yapılan işlemlere ne kadar hakimiz, kredi kartını ne kadar bilinçli kullanıyoruz?

Provizyon ile başlayalım:

Kredi kartıyla yaptığımız harcamalar sonrasında banka, işlemimizi teyit etmek, işlem için kullanılan pos cihazını yani çekim yapılan yeri kontrol etmek ve bilgileri doğrulamak için bir ön onay süresi verir. Bu ön onay süresine ise provizyon denir.

Provizyonda bekleyen işlemler, bankamızın harcamamızı, bilgilerimizi ve kartımızı doğrulamak amacıyla beklettiği, ön onayda tuttuğu işlemlerdir. Provizyonu, dolandırıcılıkların ve hırsızlıkların önüne geçmek adına alınan bir tedbir olarak düşünebiliriz.

Peki provizyonda bekleme süresi ne kadardır? Gün içerisinde yapılan işlemler, genellikle gün sonuna kadar provizyonda kalır. İşlemin ön onayda olması kartınızdan harcama miktarınızın çekilmediği anlamına gelmez.

Harcanan tutar kartınızdan düşülür, ancak ön onay aldığında dönem harcamanıza yansıtılır.  Bu süreçte bağlı olduğunuz bankaya göre harcamalarınızı erteleyebilir ve ekstra taksitlendirebilirsiniz.

Harcamanızda bir güvenlik sorunu olmadığı takdirde, provizyonda bekleyen işlem ertesi gün onay alır ve kartınıza kaydedilir. Genellikle provizyon süresi 1 gündür. Ancak işlem yapılan pos ve kullandığınız kartın bağlı olduğu banklar farklı ise, provizyon süresi 2 güne kadar uzayabilir. Bu gibi durumlarda, bankanızla görüşerek işlem hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Provizyonda bekleyen işlemleri iptal etmek isterseniz bankanızla görüşmeniz gerekir. Açık provizyondaki işlemlerde, yaptığınız harcama kartınızın limitinden düşülür ancak dönem hesabınıza provizyon kapanana dek işlemez. Provizyonda bekleyen işlem size ait değilse, bankanızda iletişime geçebilir ve iptalini isteyebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800