Kredi Kartını Doğru Kullanın!

Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınanların sayısı artıyor. Bunu önlemek için kredi kartını doğru kullanmak gerekiyor.

Doğru Kullanın İcralık Olmayın

Kredi kartınızı doğru kullanırsanız sorun yaşamazsınız; sorunlarınızı çözersiniz.

Kartınız sizi değil, siz onu yönetmelisiniz.

Kartlarınızda servet varmış gibi davranmayın. Unutmayın; kredi kartı borçlanma değil bir ödeme aracıdır.

Gerçekçi olmanız gerek. Limitiniz gelirinizden yüksek olmamalı. Diyelim ki maaşınız 3 bin lira. Ama kart limitiniz 7 bin lira. Yani maaşınızın üzerindeki o 4 bin lira sizin gibi görünse de aslında değil. Limitin tamamını kullandığınızda size ait olmayan bir parayı kullandığınızı unutmayın. Limitinizin yüksek olması taksitli alışverişleriniz için işe yarayabilir. Ama ödeyebileceğiniz kadar taksit yapmalısınız.

Bankaların limit yükseltme tekliflerini, ya da sizden habersiz limit yükseltmesini kabul etmek yerine sizin için uygun olanı siz belirleyin.

Aslında kredi kartları doğru kullanıldığında tam bir avantaj aracı.

Düşünsenize harcadığınız miktarı bir ay on gün sonra tahsil ediyor sizden. Bu arada siz nakitinizi daha avantajlı kullanabiliyorsunuz.

Dönem Borcunun Tamamını Kapatın

Dönem borcunuzu tam kapattığınızda faiz de ödemiyorsunuz. Asgari tutarı ödemenin rahatlığı sizi yanıltmasın. Ya daha fazlasını, ya da mümkünse tamamını ödeyin. Bir yıl boyunca sadece asgari tutarları yatırırsanız, yıl sonunda yaklaşık yüzde 30-40 oranında faiz ödemiş olursunuz. Oysa ki bunun yerine tüketici kredisi çekmiş olsanız daha az faiz ödemiş olursunuz.

Maaş hesabınızın bulunduğu banka kartlarınızdaki kredili ek hesabınızı da dikkatli kullanmalısınız. Ek hesaptan çekilen paranın günlük faizi olduğunu unutmayın.

Birden fazla kredi kartınız varsa bunun neden olduğunu bir düşünün. Eğer tek kartla harcamalarınızı yönetebiliyorsanız tek kart tercih edin. Üstelik neden boş yere diğer kartlara aidat ödeyesiniz ki?

Ülkenin en zenginlerinin bile bir ya da iki kredi kartı taşıdığını aklınızın bir kenarına yazın.

Kartlardan hangisi size daha uygun avantajlar sunuyorsa onu tercih edin.

Örneğin çok seyahat etmiyorsanız miller işinize yaramaz. Ya da sürekli yakıt alıyorsanız benzin kampanyaları tam size göre.

Nakit taşımak riskli. Düşürseniz   biri bulup anında harcar. Kartı düşürseniz biri bulana kadar siz kapattırmış olursunuz. Kaybınız olmaz. Tüm bunlara dikkat ederseniz kartlar sizi değil, siz kartları kullanmış olursunuz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800