Kredi kartı ekstresini doğru okuyan kazançlı çıkar!

Kredi kartı ekstreniz isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza ne kadar harcadığınızı gösterir. Kart ekstrenizi aylık düzenli kontrol ederek bütçenizin doğru yolda olmasını sağlayabilir ve size maliyet getirebilecek hataların, ödemelerin önüne geçebilirsiniz.

Kredi kartı ekstrenizi ne sıklıkla inceliyorsunuz? Kendinize bunun için zaman ayırıyor musunuz? Cevabınız 'evet' ise harika. 'Hayır' ise bugünden itibaren kart ekstrenizi incelemeye ne dersiniz?

Pek çoğumuz ekstrelerin yalnızca toplam borç ve asgari ödeme tutarının yer aldığı kısma bakıyoruz. Oysa kredi kartı ekstreniz sizin finansal hikayenizi anlatan bir mektup. Bu yüzden ekstrelerinizi okumak için kendinize her ay düzenli olarak zaman ayırın.

KART EKSTRESİNİ OKUMAK NE KAZANDIRIR?

  • Bütçe yaparken giderlerinizi sınıflandırmada kolaylık sağlamış olursunuz.
  • Borcunuzu düzenli ödediğinizde sağlam bir kredi notu oluşturursunuz. Bu sayede ileride ev, araba satın almak için kredi çekmek istediğinizde bankanız size güvenir. 
  • Finansal olarak yaptığınız hataları anlar ve önlemler alırsınız.
  • İade ettiğiniz ürünlerin ücretinin size geri gelip gelmediğini takip edebilirsiniz. 
  • Bir sonraki ayki ödemeleriniz hakkında bilgi sahibi olursunuz.
  • Yaptığınız harcamalarda istek/ihtiyaç ayrımı yapabilirsiniz.
  • Sahip olduğunuz puanları bilir ve sonraki alışverişlerinizde bu puanları kullanarak tasarruf edebilirsiniz.
  • Ürün veya hizmetlere fazla ödeme yapıp yapmadığınızı görürsünüz. 
  • Yapılan yasal değişiklikleri öğrenirsiniz.

 Kredi kartı ekstresi, kartınızla yapmış olduğunuz bütün harcamaların özeti, ödeme tarihi ve borç detaylarının yer aldığı belgedir. Her banka tarafından verilen kredi kartı ekstresi bilgilerine önceden yalnızca posta ve e-posta yoluyla ulaşılıyordu. Artık kredi kartı ekstrenize mobil üzerinden ya da ATM'den ulaşmak mümkün.

DÜZENLİ TAKİP EDİN 

Ekstrelerinizi düzenli olarak takip etmeniz, kredi kartınızı daha doğru kullanmanız için size faydalı olacaktır. Ekstrenin sizin tarafınızdan belirlendiğini hatırlatmak gerek. Örneğin her ayın 15'inde kredi kartım yeni döneme girsin derseniz o gün kredi kartı ekstreniz kesilir. Kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihinden 10 gün öncesinden ne kadar ödeme yapacağınız kesinleşir.

PUANLARA BAKMAYI UNUTMAYIN

Çoğu kredi kartı beraberinde puan sunuyor. Kimi uçuş için kimi alışveriş için… Biriken puanlarınızı ekstrenizden kontrol edip doğru zamanda kullanmayı unutmayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800