Kredi Kartı Aidatı Ödemek İstemiyorsanız...

Bankalararası Kart Merkezi Aralık 2019 verilerine göre Türkiye’de 26,6 milyon kişi kredi kartı kullanıyor. Siz de bir kredi kartı kullanıcıysanız ancak kartınıza yıllık aidat ödemek istemiyorsanız bu konuda alternatifsiz değilsiniz. Kart aidatları ile ilgili tüm detaylar yazımızda...

Kredi kartı Aidatı Nedir?

Bankaların kredi kartı ve ek kartları dahilinde verdikleri servis, ürün ve hizmetler karşılığında aldıkları ücret.

Kredi Kartı Aidatı Ödemek İstemiyorum…

Tüm bankaların herhangi bir masraf ya da aidat almadıkları bir yalın kart sunma mecburiyetleri var. Eğer puan toplama, daha uzun vadeli taksitler ve diğer ek faydalardan yararlanmayı düşünmüyorsanız bu kartları bankanızdan temin edebilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartının Farkı Nedir?

Aidatsız kredi kartlarında taksitlendirme hizmeti yapılmıyor ya da sınırlı oranda yapılıyor.
Ayrıca, aidatlı kredi kartlarından farklı olarak, kampanya, hediye puan, para, mil gibi ödül programları da yer almıyor.

Banka Kartlarının Aidatı Var Mı?

Banka kartları da aidatsız kart grubuna girer. Herhangi bir masrafı ya da aidatı yoktur.

Sanal Kartların Yıllık Aidatı Var Mı?

Sanal kredi kartlarının herhangi bir kart aidatı ya da kart ücreti yoktur.

Ek Kart İçin Kart Aidatı Öder Miyim?

Bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber, bankalar ek kartlar için, asıl kartın aidat bedelinin yarısı kadar bir ücret alabilir. Asıl kart aidatınız 100 liraysa, bu karta bağlı ek kartın ücreti en fazla 50 lira olabilir. 

Kullanılmayan kartların aidat ücreti yok

Geçmiş 6 ay boyunca kullanmadığınız kredi kartınızdan aktif olmaması nedeniyle aidat alınamaz.
Ancak burada dikkat etmeniz gereken, aktif olmayan kartınızı bir kereliğine, 1 lira bile olsa kullanmanız durumunda kartınız aktif duruma geçer ve aidat ödemeniz gerekir.

Kredi Kartı Aidatları Kaç Lira?

Her bankanın kendine ait kredi kartlarına, sunduğu hizmet çerçevesinde belirlediği kart aidatı ücretleri oluyor. Bunları tahsil edilmeden bir önceki ay hesap özetinizde size bildirmekle yükümlüler. Ayrıca tüm kart ücretleri bankakarın internet sitesinde ve kredi kartı sözleşmelerinde yer almaktadır. 

Kartımı Kaybettim, Kart Yenileme Ücreti Kart Aidatı İçerisinde Mi?

Bir sene içerisinde kayıp ya da çalıntı kart nedeniyle kartınızı iki kereye kadar ücretsiz yenileme hakkınız var. İki kereyi aşan durumlarda bankanız sizden kart yenileme ücreti talep edebilir.

Taksitlerim bitmeden kartımı iptal ettim, kart aidatı öder miyim?

Kredi kartı iptaliniz sonrası borç ödemeniz sürse dahi sizden kredi kartınız için aidat ödemesi talep edilemez. 

Aidat ödediğim kredi kartımı aynı limitle aidatsız kart ile değiştirebilir miyim?

Bankanız talebiniz üzerine, limiti aynı kalmak kaydıyla yıllık ücret ödediğiniz kartınızı aidatsız kart ile değiştirmekle yükümlüdür. Bunun için sizden bir ücret talep edilmez.

Ödediğim kredi Kartı Aidatlarını Geri Alabilir Miyim?

Ekim 2014 tarihinden itibaren her bankanın aidatsız, yalın kart sunma mecburiyeti olduğu için, kendi tercihinizle aidatlı bir kart seçmiş olmanız nedeniyle banka size ödediğiniz kart aidatını iade etmek zorunda değil.  

Kart Aidatınızın karşılığını Alıyor Musunuz?

Kredi kartınıza ödediğiniz aidat karşılığında bankanız size bir çok ödül, hediye, mil, puan, kampanya sunuyor… Bunların hiçbirinden yararlanmıyorsanız aidatlı kart kullanmanıza gerek var mı bir daha düşünün.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store