Kart Çeşitleri ve Farklılıkları Nelerdir?

Banka kartları yüz milyonlarca insanın günlük yaşamını kolaylaştırıyor. Kartların arkasındaki başarı; nakit çekme, ödeme gibi her türlü işlemi gerçekleştirmedeki rahatlığı ve basitliği sunmasıdır

Banka kartları yüz milyonlarca insanın günlük yaşamını kolaylaştırıyor. Kartların arkasındaki başarı; nakit çekme, ödeme gibi her türlü işlemi gerçekleştirmedeki rahatlığı ve basitliği sunmasıdır. Birini seçme zamanı geldiğinde, ne tür banka kartları olduğunu ve özelliklerini bilmek de önemlidir. İşte farklı kart türleri ve arasındaki farklılıklar:

Banka kartları

Bunlar en yaygın banka kartı türüdür ve kullanımı en basit olanlardır. Banka hesabıyla ilişkilendirilirler ve diğer özelliklerle birlikte hem fiziksel hem de çevrimiçi mağazalarda ödeme yapmanıza ve şubelerde veya ATM'lerde nakit çekmenize olanak tanır.

İşlem tutarı, mevcut bakiyeden otomatik olarak düşülür. Bu nedenle hesapta yeterli para yoksa işlem gerçekleştirilemez. Güvenlik nedenleriyle, banka kartının özellikle bir ATM'den para çekerken, genellikle onunla ilişkili bir günlük limiti vardır.

Kredi kartları

Bu kartlar, alışveriş yaparken ödemeyi ertelemenize, belirli işlemleri finanse etmenize veya belirli bir süre ve kredi limiti içinde harcamalarınızı karşılayacak paraya sahip olmanıza olanak sağlayan araçlardır. Bu, işlemlerin otomatik olarak mevcut bakiyeden düşüldüğü bir banka kartına göre temel farktır. Kredi kartları söz konusu olduğunda, tutarın satın alma sırasında mevcut olması gerekli değildir. Kredi kartları, belirli bir miktarda parayı iki şekilde ödemenizi sağlar. Finansal bir ürün olduğu için bankalar genellikle kredi kartı vermeden önce birtakım şartlar ister. Banka, müşterinin profilini dikkate alarak risk kriterlerine göre kabul veya reddededer.

Kredi kartı almak için temel şartlar şunlardır: Yasal yaşta olmak ve kişinin ihtiyaçlarına göre şartlar değişse de ödünç alınan paranın ödemesini yönlendirecek bir banka hesabına sahip olmak. Örneğin, önceden belirlenmiş bir veya daha fazla ödeme esnekliğinden daha yüksek bir kredi limitine ihtiyacınız varsa. Kartın verilebilmesi için bir diğer önemli koşul ise ödeme yükümlülüklerini karşılayabilecek finansal kapasiteye sahip olmaktır. Bu nedenle banka sorumlu kredilendirme için her zaman bir kredibilite değerlendirmesi yapacaktır.

Ödeme kartları

Bu ödeme yöntemi, kartı kullandığınızda satın alma ödemelerini ertelemenize veya nakit çekmenize olanak tanır. Aylık taksit tutarını veya ödenmemiş borcun bir yüzdesini ödemeyi seçebilirsiniz. Ödeme yaptığınızda, kredi tekrar kullanılabilir hale gelir. Bir kredi limiti olduğu için, her zaman kararlaştırılan faiz oranı ve buna karşılık gelen ücretler uygulanacaktır ve bu nedenle her zaman bir maliyet vardır. 

Ön Ödemeli Kart 

Günlük harcamalarınız, online alışverişleriniz veya ATM'den para çekmeniz için çok uygun ve kullanışlı bir ödeme aracıdır. Bu kart türüne bankanın belirlediği limitler dahilinde ürün ve hizmet satın almak istediğiniz tutar yüklenebilir.

En büyük avantajlarından biri, bu kartlar mevcut olandan daha fazla para harcamaya izin vermediğinden, kullanıcının harcamalarını kontrol edebilmesidir. Ön ödemeli kartlar gerektiği kadar tekrar doldurulabilir.

Sanal Kartlar

Bu ödeme araçları, nakit veya fiziksel kart kullanımından kaçınarak çevrimiçi alışveriş yapmak için tasarlanmıştır. Sanal kartların fiziksel bir formatı yoktur, ancak kart numarası, son kullanma tarihi veya CVV kodu (Kart Güvenlik Kodu) gibi fiziksel kartlara benzer şekilde çalışması için ilişkili bir dizi veriye sahiptirler.

En iyi kararları vermek ve finansal sağlığınıza dikkat etmek için hangi türlerin var olduğunu ve farklılıklarını bilmek önemlidir.

 

Ev Sahibi ve Kiracılar Dikkat! İşte Kontratta Temmuz TarifesiHaziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte kiralara yapılacak zam oranı belli oldu. Ev sahibi ve kiracılar arasında bu ay yapılacak olan sözleşmelerde yeni zam oranı geçerli olacak. İşte Temmuz tarifesi:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store