Kart borcu ödemekten yorulanlara 5 adımlık plan

Her kredi kartı ekstresi geldiğinde epostamı nefesim kesilerek açmaktan, maaşımı alır almaz beş parasız kalmaktan yoruldum… Yoruldum demekten de yoruldum ve bir aksiyon almam gerektiğine karar verdim. Bir yıl içerisinde bu durumdan kurtulmalıydım. Bunun için 5 adımlık bir planım var.

1 5 Yüzleşme
Yüzleşme

Kendinize zaman ayırın, oturun ve tüm borçlarınızla yüzleşin. Kartlarınızı, kredilerinizi varsa elden aldığınız borçları bir yere yazın. Bunu 12’ye bölün. İşte, bundan sonra borç yapmazsanız her ay ödeyeceğiniz rakam bu. Bu aylık rakama bir de temel ihtiyaçlarınızı ekleyin. Bu kadar bir geliriniz var mı? Yoksa hemen ek gelir olanaklarını araştırmaya başlayın. Ben çeşitli internet sitelerine yazı yazarak ek gelir elde ediyorum. Siz de deneyebilirsiniz.
Baktınız bir senede kapanacak gibi değil, siz kendi planınızı iki seneye de yayabilirsiniz.

2 5 Dram Haline Getirmeyin

Bir çok kişinin kredi kartları ya da borçları ile ilgili gerilim dolu bir hikayesi vardır. Ve bir şekilde halledilmiştir! Siz de kendi durumunuzu dram haline getirip kendinizi başrol oyuncusu gibi görüp hayıflanmak yerine, çözüme odaklanın. Bu sizin gerçeğiniz ve ödenmeyecek borç yoktur, yeter ki karar verin.

3 5 Alışkanlıklar
Alışkanlıklar

Kartınıza 5000 lira ödeme yaptığınızda, ‘Yaşasın, işte harcayacak 5000 liram var’ diye düşünme alışkanlığınız varsa hemen durun ve düşünün. Her ödemeniz sonrası o miktarda harcama yapıyorsanız bu durumdan çıkma ihtimalinizi imkansız hale getiriyorsunuz. Yeni bir alışkanlık belirleyin. Mesela kartınıza 5000 lira ödüyorsanız o ay kart harcamanız 1000 lirayı geçmesin. Ya da kartınızla yaptığınız harcamanın yüzde 10’unu da bankadaki birikim hesabınıza aktarın… Alışkanlık sizin, nasıl yöneteceğinizi en iyi siz bilirsiniz.

4 5 Sorgulama

Her beğendiğinizi almanız sizi borçtan kurtarmaz aksine borcunuzu büyütür. O zaman yapmanız gereken belli… En azından borcunuz bitene kadar almak istediğiniz bir şey olduğunda bu sizin için istek mi ihtiyaç mı diye sorun. Hedefiniz borç kapatmak, istekler bir süre bekleyebilir, değil mi? İhtiyaçlar için de bir formül belirleyin. İhtiyacınız olan bir kazaksa, beğendiğiniz kazağın tutarından daha düşük bir maliyetle bunu alabilir misiniz mutlaka araştırın. Kartınızın yeterli limiti olup olmadığına bakmayın, limiti siz belirleyin.

5 5 Avantaj Sağlayın

Kredi kartı bir çok avantajı da yanında getiriyor. Kimisi para, kimisi mil biriktiriyor. Kartınızı kullanın, tamamını ödeyin ve bundan sonra kartınızı borçlanmak için değil, avantajlarından yararlanmak için kullanın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800