Zamanınızı Verimli Yönetin!

Yeterince zamanınız var mı? Buna cevabınız HAYIR ise zamanınızı verimli yönetebilmeniz için nereden başlayacağınıza karar verin.

1 7 Zamanınızı İzleyin.
Zamanınızı İzleyin.

Harcadığınız zamanı ölçerseniz, ayarlayabileceğiniz ve iyileştirebileceğiniz alanları belirleyebilirsiniz. Sadece bir hafta, hatta bir gün için zamanınızı ölçmeyi deneyin. 

2 7 Yaptığınız İşin Etkisini Ölçün
Yaptığınız İşin Etkisini Ölçün

Çoğu zaman insanlar, önemsiz işlerle debelenirken kaybolurlar. Her sabah birkaç dakikanızı ayırıp üstlendiğiniz işlerin sizin hayatınız veya başkalarının hayatlarında gerçekten olumlu bir etkiye sahip olup, olmayacağını değerlendirin. Ardından önceliklerinizi sınıflandırın.

3 7 Görüşmelerinizi Ayaküstü Yapın
Görüşmelerinizi Ayaküstü Yapın

Bunu bana iyi bir arkadaşım öğretti. Hatta toplantılarını, kısa sürmesi için ayaküstü yaptıklarını anlattı. Böylelikle zamanını daha iyi değerlendirip, verimli toplantılar yapabiliyormuş. Tabii eğer evden çalışmıyorsanız:) 

4 7 Günlük Yapılacaklar Listesi Oluşturun
Günlük Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Bir listeniz yoksa durmadan farklı yönlere doğru kayarsınız. Ve bu verimsizlik yaratır. Basit bir liste, konsantre olmanıza ve zamanınızı etkili bir şekilde planlamanıza olanak tanır. Her şeyi tamamlandığınızda kontrol etmek de iyi hissettirir.

5 7 İyi Bir Uyku Çekin
 İyi Bir Uyku Çekin

Dinlenmemek, odaklanamamak demek. Yeterince iyi uyumak sizi daha donanımlı bir hale getirir. O zaman etkili bir şekilde daha çok şey yaparsınız, bu da günün sonunda sizi rahatlatır, böylece daha iyi uyuyabilirsiniz. 

6 7 Yemek Aralarınızda Sosyalleşin
Yemek Aralarınızda Sosyalleşin

Yemeklerinizi sosyal hale getirin, ailenizle kahvaltı yapın veya iş arkadaşlarınızla öğle yemeğinizi yapın. Uzun zaman harcamanıza gerek yok, ancak 20 dakikalık pozitif sosyal etkileşim beyninizin yeniden şarj olmasına yardımcı olacak.

7 7 Kendinize Her Gün 30 Dakika Verin
 Kendinize Her Gün 30 Dakika Verin

Her gün size ait. Zamanınızı işinize, arkadaşlarınıza, film seyretmeye ya da her neyse ona ayırmayı seçebilirsiniz. Kontrolün sizde olduğunu gösterin. Başkaları için elinizden gelenin en iyisini yapabilmek için her gün 30 dakikanızı mümkün olan en iyi şekilde kendiniz için kullanın. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800