Psikopatların en sık görüldüğü meslekler

Psikopatların en çok tercih ettiği ve hiç tercih etmediği meslekler üzerine yapılan araştırmanın sonucu aslında çok da şaşırtmıyor.

Antisosyal kişilik bozukluğuna sahip, empati yapmadan veya vicdan azabı duymadan saldırganlıklar yapan, suçla ilgili veya ahlak dışı davranışlarda bulunan kişiye psikopat deniyor. Türk Dil Kurumu ise psikopatı “Topluma karşıt davranışlar sergileyen kişi” olarak tanımlıyor.

“Psikopatların Bilgeliği: Azizler, Casuslar ve Seri Katiller Bize Başarı Hakkında Ne Öğretebilir?” adlı kitapta Kevin Dutton, psikopatların en sık ve en az görüldüğü (belki de tercih ettiği) meslekleri sıralamış.

Yazara göre psikopatların en çok görüldüğü meslek veya pozisyonlar:

- CEO

- Avukat

- Medya (TV/Radyo)

- Satış temsilciliği

- Cerrah

- Gazeteci

- Polis memuru

- Din adamı

- Aşçı

- Devlet memuru

Psikopatlara en uzak meslekler:

- Bakıcı

- Hemşire

- Terapist

- Zanaatkar

- Güzellik uzmanı/Stilist

- Hayır kurumu çalışanı

- Öğretmen

- Sanatçı

- Doktor

- Muhasebeci

Peki neden?

Psikopatların yaygın olmadığı mesleklerin çoğu insani ilişkiler, duygularla mücadele ve kendini kontrol becerisi gerektirirken, karşılığında çok para ve güç getirmeyen meslekler. Bu nedenle psikopatlar, doğaları gereği bu mesleklerde yapamıyor.

Psikopatların yaygın olduğu meslekler ise insana güç vaat ederken aynı zamanda objektif, hayati kararları duygulardan arınmış biçimde alabilme yeteneği istiyor. Bu psikopatların doğasına daha uygun ve başarabilecekleri şeyler.

Türkiye'de gerçek anlamda en çok kazandıran mesleklerEn çok kazandıran meslekler diye çok liste duymuşsunuzdur ama bu liste Gelir İdaresi başkanlığı verilerine dayalı ve ilginç mesleklerden oluşuyor.

 

Etiketler meslekler
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store