Online İş Mülakatları Nasıl Yapılmalı?

Görüntülü mülakatlar şirketlerin sıkça başvurduğu işe alım metodlarından biri. Peki online mülakatların ipuçlarını mı arıyorsunuz? Online mülakatlar nasıl daha etkileyici geçer?

Yüz yüze görüşmeler geçmişte kalmasa da online mülakatlar hızla yeni normal haline geliyor. Sanal iletişime ne kadar aşina olursanız olun, yine de bu görüşmelere hazırlıklı olmanız gerekir. Mülakat öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gereken bazı şeyler var.

Online Mülakattan Önce Yapılması Gerekenler

1. Şirketi Araştırın 

Herhangi bir mülakata hazırlanmanın ilk adımı şirketi araştırmak. Şirketin ürünleri/hizmetleri, değerleri ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için şirketin web sitesini incelemek için zaman ayırın. Bu bir yandan görüşme sırasında sorulacak sorular geliştirmenize de yardımcı olur.

 2. Soruları Cevaplamaya ve Soru Sormaya Hazırlanın

Mülakatın en önemli kısmı soruları net olarak cevaplayabilmek. İşverenlerin sorduğu sorular daha çok ve zorluklarla nasıl başa çıkabileceğinizi, gelecekteki davranışlarınızı tahmin etmelerini sağlar. Davranışsal sorulara nasıl etkili bir şekilde cevap verileceğini bilmek pratik gerektirebilir. Bilinen mülakat soruları üzerine çalışabilirsiniz. Ayrıca şirketin web sitesini incelediğinizde ve mülakat esnasında aklınızda oluşan soruları not alın ve uygun fırsatta sorun.

 3. Kıyafetlerinizi Planlayın 

Kıyafetlerinizi planlamak, online mülakatınıza hazırlanmanın bir sonraki kritik adımı olarak görülebilir. Ne giyeceğinize karar verirken, belirli renklerin ve desenlerin kamerada iyi görünmediğini unutmayın. Her şeyin videoda iyi çıkmasını ve düzgün bir şekilde uymasını sağlamak için tüm kıyafetinizi denediğinizden ve kamerada test ettiğinizden emin olun.

4. Teknoloji Testi

Önemli bir görüşme sırasında teknik zorluklardan daha kötü bir şey olamaz. Bu yüzden mülakatınızdan önce kullanılacak platformu tanımanız önemli. Uygulamayı telefonunuza veya masaüstünüze önceden indirin. Hesabınızı oluştururken profesyonel görünümlü bir profil fotoğrafı yükleyin ve profilinize tam adınızı ekleyin. Her ikisi de mülakata katıldığınızda görünecek ve iyi bir izlenim bırakacak. Bu aynı zamanda kamerayla konuşma pratiği yapmak sizin için çok daha iyi olur.

Mülakattan Hemen Önce Tamamlanması Gereken Adımlar:

  • Görüşmenizden önce, aramayı nerede yapacağınızı belirleyin. İdeal konum, sessiz ortam, iyi bir aydınlatmaya ve arka planınız için kullanabileceğiniz temiz bir alana sahip olun.
  • İnternet bağlantınızın istikrarlı olduğundan emin olun. 
  • Sesinizi test edin. Net bir şekilde duymak ve dış gürültüyü engellemek için kulaklık kullanın.
  • Bildirimleri kapatın ve telefonunuzun sizi rahatsız etmesine izin vermeyin. 

Online Mülakat Sırasında Yapmanız Gerekenler

1. Yüz İfadelerinize ve Beden Dilinize Dikkat Edin

Hala kamerada olduğunuzu ve görülebilir olduğunu unutmayın. Yüz ifadelerinize dikkat edin ve beden dilinizin uyanık, meşgul ve profesyonel olduğunuzu gösterdiğinden emin olun.

2. Net ve Yavaş Konuşun

Cevaplarınızın gerçekten duyulduğundan emin olun. Tüm büyük başarılarınızı etkin bir şekilde görüşmecinize iletebilmeniz için net ve yavaş konuşun.

3. Kendinize Güvenin

Güven eksikliği rahatlıkla tespit edilebilir. Yanıtlarınızdan emin, dik oturarak ve doğrudan kameraya bakarak özgüveninizi gösterin.

4. Cevaplamadan Önce Dinleyin

Hangi soruların beklenmesi gerektiği konusunda bir fikriniz olsa da, sorulanları dikkatlice dinleyin. Ayrıca, daha fazla açıklama istemekten veya kendilerini tekrarlamalarından korkmayın.

5. Olumlu ve İlgi Çekici Olun

Şimdi eski işvereniniz hakkında olumsuz konuşmanın zamanı değil. Bunun yerine, deneyimleriniz hakkında olumlu olun ve ilgi çekici bir diyalog sağlayın.

Mülakattan Sonra Ne Yapmalısınız? 

Mülakatınız sona erdiğinde bu adımları unutmayın! Çağrı sona ermeden, büyük olasılıkla soru sorma olanağınız olacaktır. Önceden hazırladığınız soruları bu sırada sormayı unutmayın. Bunu yaptıktan sonra görüşmeci için teşekkür eder ve elbette sonraki adımların ne olacağını söyler. Görüşmeyi kapattıktan sonra, aramayı tamamen bıraktığınızdan ve mikrofonunuzun ve kameranızın kapalı olduğundan emin olmak için birkaç saniye duraklayın. Mülakat sürecinizdeki son adım, teşekkür etmek için bir takip e-postası göndermek. Burada amaç; pozisyona olan ilginizi daha fazla iletmek ve kendinizi diğer adaylardan ayırmak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800