Motivasyonun şifresini bu adımlarla çözün!

İş yaşamı ve özel yaşamda karşılaşılan zorluklar zaman zaman bireylerin bir amacı başarmak için güçlü ve olumlu isteklerinin azalmasına yol açabiliyor. Yaşam Koçu Mehmet Yıldırım Özel motivasyonu artıran 5 altın öneride bulundu.

1 6 AMACINIZI BELİRLEYİN
AMACINIZI BELİRLEYİN

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin İyi Yaşa Programı kapsamında Yaşam Koçu olan Mehmet Yıldırım Özel, motivasyonun en sade anlamıyla 'bir şeyi gerçekleştirme isteği' olduğunu söylüyor. Özel, ''Karşılaştığımız güçlükler bizi amaçlarımızdan ve gelmek istediğimiz noktadan uzaklaştırabiliyor. Öyle ki bazen spor yapmak, yabancı dil öğrenmek, kilo vermek gibi kişisel hedeflerimizden uzaklaşıp mutsuz olabiliyoruz. Aslında günlük tavsiyelerle kaybolan motivasyonun geri kazanılması oldukça kolay” diyor.

Amacınızı belirlemek, tutkunuzu ve odağınızı hep çok dinamik tutacaktır. Bunu belirlerken mutlaka kendinize “neden bunu yapmak istiyorum” sorusunu sorun. Amacınızı ve onu destekleyen inancınızı sık sık kendinize hatırlatın.

2 6 POTANSİYELİNİZE İNANIN

Performans, yaşama dair enerjinizin “açığa çıkmış” hali iken, potansiyel ise henüz “açığa çıkmamış” halidir. Her yeni günde, bir şeyleri daha iyi, daha keyifli yapabileceğinize inanmak, meraklı, araştırıcı ve yapıcı adımlarımızı tetikler. Amacınızı gerçekleştirebileceğinize dair inanıcınızı kaybetmeyin.

3 6 ÖZGÜVENLİ DAVRANIN

En basit tanımıyla özgüven, “kendini bilmek” ve “ne istediğini bilmek” arasındaki dengedir. Motivasyonumuzu asıl artıran şey “özgüven” seviyemizi yükseltebilmektir. “Neyi, neden istediğimizi bildiğiniz” sürece onu gerçekleştirmek çok daha kolay hale gelecektir.

4 6 ALIŞKANLIKLARINIZI KIRIN

İlgi alanı “yapmak istediklerimizi” temsil ederken, etki alanı ise “yaptıklarımızı” temsil eder. Amacınıza ulaşmak için, o doğrultudaki etki alanlarınızı çoğaltın. Konfor alanlarınızın sizi bu amaçtan uzaklaştırmasına izin vermeyin, ara sıra bu alanı terk edin, alışkanlıklarımızı gözden geçirin, gerekirse değiştirin.

5 6 EYLEM PLANI OLUŞTURUN

Bir şeye başlarken atacağınız tüm adımları belirleyin, eylem planınızı oluşturun. Bu plan amacınızdan uzaklaştığınız anlarda bile motivasyonunuzu yükseltecektir. Yakın çevrenizin eşinizin ailenizin size destek vermesi ise amacınıza olan bağlılığınızı artıracaktır.

6 6
Etiketler Motivasyon Başarı
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Murat Yetim
Çok güzel bir şey bu