İşte hem para kazanıp hem de gezebileceğiniz meslekler

Ofise bağlamayan ya da sürekli farklı yerlede bulunma imkanı tanıyan işler, seyahat tutkunlarına hem para kazanma hem de gezme fırsatı sunuyor. Bir yandan para kazanırken, bir yandan da gezebilmek için hangi işleri yapabiliriz?

Gezmek, farklı yerler görmek, insan hayatındaki en güzel deneyimler arasında yer alıyor. Çalışma hayatında çoğu zaman tatil döneminin gelmesini ve seyahat etmeyi iple çekiyoruz. Oysa, bazıları hem geziyor hem de para kazanıyor. Özellikle freelance çalışan birçok meslek sahibi için bu son derece normal. Bazı işler, sizi bir mekana bağlamaz. Araç ve gereçleriniz yanınızda olduktan sonra nerede olsa çalışıp sonrasında işi teslim edebilirsiniz. Freelancer nasıl olunur, kimler bu işi yapabilir? başlıklı yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Freelancer nasıl olunur, kimler bu işi yapabilir?

Şimdi birkaç örnekle gezerek yapabilen işlere bakalım…

2 10 DİJİTAL GEZGİNLİK
DİJİTAL GEZGİNLİK

Bilgisayarı yanında olduktan sonra her işi yapabilen ve dışarıdan iş alan ya da çalıştığı şirketi uzaktan çalışmaya ikna etmiş kişilerdir. Genellikle web/grafik tasarımcıları, editörler, yazılımcılar, metin çevirmenleri ve yazarlar bu şekilde çalışabilir.

3 10 SEYAHAT YAZARLIĞI

Adı üzerinde işin kendisi gezip görmek, gördüklerini anlatmak. Bir dergi veya gazete için ya da kendi blog /websiteniz için seyahat yazarlığı yapabilirsiniz.

4 10 SEYAHAT VLOG KANALI

YouTube en çok izlenen ve en çok para kazandıran platformlardan birisi. Üstelik gezdiği yerleri anlatan kanallar da oldukça popüler. Sizin için de güzel bir alternatif olabilir.

5 10 TUR REHBERLİĞİ

Tur rehberi olmak için gerekli eğitimleri almak ve sınavlardan geçmek gerekiyor. Bu yönde bir kariyer oluşturabilir ya da kendi işinizi kurarak turlar düzenleyebilirsiniz.

6 10 SERBEST ÇEVİRMENLİK

Serbest çevirmen olarak, farklı işler kabul edebilir, her defasında farklı bir yerde çevirmenlik yapabilirsiniz.

7 10 TUR GEMİSİNDE ÇALIŞMAK
TUR GEMİSİNDE ÇALIŞMAK

Güverte görevi, şeflik, tur yöneticiliği gibi işlerle bir tur gemisinde çalışıp farklı yerler görebilirsiniz.

8 10 MÜHENDİSLİK MİMARLIK

Mühendisler ve mimarlar genel olarak ofiste çalışır evet ama yurt dışı projelerinden sorumlu bir mimar veya mühendisseniz, farklı yerler gezip görme imkanınız olur.

9 10 ETKİNLİK YÖNETİCİLİĞİ
ETKİNLİK YÖNETİCİLİĞİ

Etkinlik düzenlemek, hem farklı yerlerde bulunma hem de eğlenceli bir ortamın içinde olmak demek. Farklı organizasyonlar düzenleyerek yeni yerler ve insanlar keşfedebilirsiniz.

10 10 SEZONLUK ÇALIŞANLAR
SEZONLUK ÇALIŞANLAR

Garsonluk, animatörlük gibi farklı sezonlarda farklı bölgelerde iş bularak çalışarak hem gezip hem para kazanabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800