İş görüşmelerinin vazgeçilmez sorusu!

İş görüşmeniz mi yaklaşıyor? En yaygın sorulardan birini yanıtlamaya hazır olun: "En güçlü ve zayıf yönleriniz neler?''

Bu, işe alım yöneticilerinin adayın hangi konuda iyi olduklarını ve hangi yetenek setlerinin iyileştirilmesi gerektiğini bilmek için yeterli öz farkındalığa sahip olup olmadığını görmek adına sorduğu davranışsal bir sorudur.

Bu mülakat sorusunu cevaplamak için dürüst geri bildirim isteyin.

Çoğu insan, yeteneklerini iyi idare ettiklerini düşünür. Ancak, kendilerine hizmet eden önyargıları nedeniyle, güçlü yanlarını abartma ve zayıf yönlerini gözden kaçırma eğilimindedirler.

Mükemmel bir yanıt vermek istiyorsanız, geri bildirim almak için güvendiğiniz eski yöneticilere ve iş arkadaşlarınıza danışın. Ancak, telefonu açmadan veya o e-postayı yazmadan önce, görüşme yaptığınız pozisyon için ilk altı beceriyi belirlemiş olmalısınız.

Ardından, "Bu işle çok ilgileniyorum ve bunlar bir adayda aradıkları en önemli beceriler. Bunları, en güçlü ve en zayıf olduğumu düşündüğünüz şeye göre sıralarsanız gerçekten bana yardımcı olacak. Birbirimizle çok yakın çalıştığımız için fikrinize gerçekten değer veriyorum." diyebilirsiniz.

Spesifik bilgiler vermek, sorunuzu çok net hale getirir ve bu da eski meslektaşlarınızın ayrıntılı olarak yanıt vermesini kolaylaştırır.

Yeterince geri bildirim topladıktan sonra dürüst bir değerlendirme yapın: En üstte tekrar tekrar hangi beceriler listeleniyor? Altta hangileri var? Katılıyor musun? Güçlü yönlerinizi gösteren örnekler nelerdir? Zayıf yönlerinizi geliştirmek için neler yaptınız?

Örnek 1: 'Güçlü yönleriniz nelerdir?'

Diyelim ki bir pazarlama pozisyonuna başvuruyorsunuz ve aldığınız yanıtlara göre araştırma yapmak, yaratıcı metinler yazmak ve ticari farkındalık oluşturmak güçlü yanlarınız. Zayıf yönleriniz sosyal medya yönetimi, grafik tasarım ve tanıtım etkinlikleri planlamadır.

Güçlü yönleriniz sorulduğunda, harika cevap şu şekilde olabilir:

"Aslında eski meslektaşlarımdan ve patronlarımdan bazılarına bunu sordum ve birçoğu araştırma becerilerim aracılığıyla hem sorunları hem de fırsatları belirleme yeteneğime dikkat çekti. Kitleleri belirlemek ve tanımlamak için verileri analiz etmek gerçekten keyif aldığım bir şey. Ayrıca gündemi takip etmeyi de seviyorum, özellikle kampanyalar için metin yazarken beni bilgilendiriyor ve yaratıcılığımı besliyor.

Örneğin şu anki pozisyonumda, Y kuşağının müşteri tabanımızın yalnızca %15'ini oluşturduğunu gördüm. Bu, rakiplerimizden önemli ölçüde daha düşük. Bu yüzden, 20'li yaşlarında yatırım yapmaya başlayan müşterilerin başarı hikayelerini vurgulamak için blogları, e-postaları ve sosyal medyayı kullanarak bir pazarlama kampanyası başlattım. Altı ay sonra rakiplerimizi bile geride bıraktık ve şimdi trendleri belirlemeye başlıyoruz."

Bu yanıt, performansınız ve kariyerinizle, diğerlerinden geri bildirim alacak kadar, yeterince ilgilendiğinizi gösterir. Ve görüşünüzü destekleyecek gerçeklere sahip olmak, konuştuğunuz yolda yürüdüğünüzün açık bir göstergesidir.

Örnek 2: 'Zayıf yönleriniz nelerdir?'

Zayıf yönleri ele alma zamanı geldiğinde, geri durmaktan korkmayın; olabildiğince dürüst olun. 

İşte mükemmel bir cevap örneği:

"Kampanya fikirlerim müşteri tabanımızı büyütmeye ve çeşitlendirmeye yardımcı olurken, sosyal medya kampanyalarını yönetme ve grafik tasarlama konusunda iş arkadaşlarıma güvenmek zorunda kaldım. Bunlar gerçekten geliştirmek istediğim iki alan. Meslektaşlarımla bu alanlardaki bilgilerini özümsemek ve deneyim kazanmak için çok yakın çalışmaya başladım. Ayrıca beni çok heyecanlandıran bazı grafik tasarım kurslarına da kaydoldum."

Zayıf yönlerinizi kabul ettiğinizde, temelde "Mükemmel olmadığımı biliyorum" diyorsunuz. Bu ise başlı başına bir iştir. Ayrıca, geliştirmek için ne yaptığınızdan bahsetmek, işte başarılı olmak için gereken becerilerin farkında olduğunuzu ve cesaretinizin kolay kolay kırılmadığını gösterir.

İnsanlara her zaman bu soruyu ciddiye almalarını ve buna hazırlanmak için çaba sarf etmelerini söylüyorum çünkü sadece işe alınma şansınızı artırmakla kalmayacak, aynı zamanda bu süreçte kendiniz hakkında da çok şey öğreneceksiniz.

Hayatın Akışını Nasıl Değiştirebilirsiniz?Alışkanlıklarınızı yönetip, hayatın akışını değiştirebilir misiniz? Özlem Denizmen Yazio: Meta Algı ve Süper Güç!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800