İnsan Kaynakları Departmanı Şirketler İçin Neden Önemlidir?

İnsan kaynakları, hem şirket için hem çalışanlar için kaliteyi ve verimliliği yükselten departman diyebiliriz. İnsan kaynaklarının şirketler için önemi nedir diye merak ediyorsanız, yazımıza göz atın.

Dünyaca ünlü otomobil markası Ford'un sahibi, çalışana verdiği önemi şöyle ifade ediyor : Fabrikamı alabilirsiniz, binalarımı yıkabilirsiniz fakat çalışanlarımı bana geri verin. Bu işi hemen yeniden kurayım.

İşte, doğru çalışanı bulmak, çalışanlarla ilişkiyi sağlamak ve çalışanlar için iyi bir ortam yaratmak da insan kaynakları departmanına bağlı…

Bir şirket için, ihtiyacı olan çalışanı bulmak her zaman çok kolay olmayabilir. Bu noktada insan kaynakları departmanı devreye girer.

Aynı şekilde bir çalışan için de insan kaynakları önemlidir.Çalışanların bir gün içerisinde uzun bir süresi iş yerinde geçer. Günlük yaşantının büyük bir bölümünün geçirildiği ortamda da, iyi hissetmek istenir. İş ortamıyla ilgili danışacak bir merci arandığında ise, insan kaynaklarının kapısını çalınır.

İşe Alımlar

Doğru pozisyon için doğru kişiyi seçmek kolay değil. Adayların yeterliliğini ölçmek ve şirkete sağlayabileceği katkıları ön görmek insan kaynakları departmanının önemli görevlerinden biridir.

İş Ortamı

Kaliteli ve huzurlu bir çalışma ortama, çalışanlardaki verimi artırır. İnsan kaynakları departmanı da kaliteyi artırmada ve huzuru sağlamada rol oynar.

İletişim

Şirket büyüdükçe çalışanlar arasında iletişim azabilir. İnsan kaynakları departmanı, motivasyonun düşmesinin önüne geçmek için şirket içinde iyi iletişim sağlanmasına da destek olur.

Haklar

Çalışanlarla ilgili yasal işlemlerin doğru yapılması için insan kaynakları departmanı önemlidir. Zaman programları, izin sürelerini ve sağlık sigortası gibi sosyal hakların yönetimi de insan kaynakları departmanı tarafından üstlenilir.

Eğitimler ve Araçlar

Çalışanların alması gereken eğitimleri ve şirketin ihtiyaç duyduğu araçları temin etmekte aracı olarak bu tip süreçlerin ilerlemesini sağlar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800