Etkili insanların 7 alışkanlığı

İnsanların yaşamındaki iyi ve kötü alışkanlıkları ve bu alışkanlıkları değiştirdiğinizde nasıl hayatının da değiştiğini Stephen Covey anlatıyor.

Covey Liderlik Merkezi'nin kurucusu Amerikalı eğitimci Stephen Covey, ''Etkili insanların 7 alışkanlığı'' kitabında iyi ve kötü alışkanlıklar ve bunları değiştirdiğinizde hayatınızı da nasıl değiştirebileceğinizi anlatıyor.

Alışkanlıklarınızın finansal geleceğinizdeki önemi ne? Peki bağlı olduğunuz alışkanlıkları nasıl değiştirebilirsiniz?

BAŞKALARINA BAĞIMLILIK 

Hayatta finansal anlamda zaman zaman başkalarına bağlıysanız bunu değiştirmenin tam vakti. Finansal durumunuzu öğrenip gerçekçi bir şekilde neyiniz var, neyiniz yok inceleyin. Para konusunda akıllı davranın. Finansal geleceğinizi şekillendirin, buna ilk olarak kendiniz için hedefler belirleyerek başlayın.

 İŞLERİ ERTELEMEK 

Finansal durumunuzdan bunalmış hissediyor olsanız da üşenmeyin, ertelemeyin. Büyük değişiklikler bir dizi küçük adımın sonucudur. Her gün küçük bir adım atın böylece finansal durumunuzu ele alma becerinize olan güveniniz artacak.

ENDİŞELERİ YÖNETMEK 

Korku, hayatta kalma iç güdümüzün bir parçası, ancak bazı kişiler yatırım hataları yapmaktan çok korkarlar. Çoğu yatırımcı için en büyük risk hedeflerine ulaşmamak. Bu riskin üstesinden gelmenin en iyi yolu yatırım için zaman faktörünü düşünmek. Örneğin; gelecek yıl ev almayı düşünüyorsanız, bütün paranızı başka bir büyük satın almada kullanmayın.

 PLANLAMA 

Hayal ile hedef arasındaki fark planlama. Hayalini kurduğunuz ev, finansal güven içinde emeklilik... her ne ise listesini yapın. Hangisine ne zaman ulaşmak istiyorsunuz, bunun için ne kadar paraya ihtiyacınız olacak, hangisi sizin için daha önemli? Listeyi oluştururken bunları da göz önünde bulundurun.

 KARİYERE YATIRIM 

Kariyer odaklı becerilerinizi geliştirmeye devam edin. Online eğitimlere katılın, önceki patronlar ve meslektaşlarınızla irtibatta kalıp networkünüzü koruyun.

 PROFESYONEL TAVSİYE  

Yatırım konularında her kafadan çıkan sese kulak vermeyin, bilgi karmaşasının içinde kaybolup eş dost tavsivesiyle bütün varlığını riske atmayın. Finansal durumunuzu, yapmak istediğiniz yatırımları işin uzmanıyla konuşun. Bankacınızı aile doktorunuz gibi görün ve ona finansal hedeflerinizden bahsedin. Yatırım araçları konusunda bilgi alın ve sizin değerlerinize, finansal durumunuza, risk toleransınıza uygun koşullarda değerlendirin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800