Çalışan Verimliliği Nasıl Arttırılır?

İş yerinde çalışan verimliliğini artırmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

Çalışanların işlerinde başarılı olup olmadıklarını iki faktör belirler:

 • Üretkenlikleri- tamamlanan iş miktarı
 • Etkililikleri- işe harcanan çaba miktarı

Bazı insanlar az miktarda işi bitirmek için çok zaman harcayabilir. Bu insanlar üretken olmaktan çok daha etkilidirler.

Bazı insanlar da çok sayıda işi kısa sürede bitirebilirler. Bu insanlar etkili olmaktan çok üretkendirler.

Peki iş yerinde çalışan verimliliği nasıl artırılır?

İş yerinde çalışan verimliliğini artırmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1.İş Yeri Koşullarını İyileştirin

Çalışanlarınızı üretken hale getirmek istiyorsanız, en uygun koşullarda çalıştıklarından emin olmanız gerekir.

 • Ofiste bol miktarda doğal ışık olduğundan emin olun. Pencereli bir ofiste çalışıp doğal ışık alan çalışanlar daha verimli performans gösterirler.
 • Ofiste bitki yetiştirin. Yeşil ofisler, çalışanların kendilerini daha özgür ve rahat hissetmelerini sağlıyor.
 • Duvar renklerinizi renklendirin. Çalışanlar beyaz duvarlı ofislerde çalışırken daha fazla hata yapar, bunun yerine kırmızı, (ayrıntı odaklı görevlerde yardımcı olur) yeşil, (motive etmeye yardımcı olur), mavi (yaratıcılığı artırır) renklerini tercih edin.

2. Toplantıları Optimize Edin

Çalışanlar sadece toplantılarla çok fazla zaman harcıyor. Ve bu toplantılar bazen size verimlilikten çok verimsizlik getiriyor.

 • Bunun yerine e-posta gönderin. E-posta, daha hızlı ve daha kesin bir iletişim aracı, bu nedenle sayısız toplantı yapmak yerine bir grup e-postası oluşturabilirsiniz. Ya da mesaj grubu kurabilirsiniz.
 • Gün / hafta / ay başına toplantı sayısını azaltın. Yalnızca gerekli toplantıları yapın.
 • Toplantıya katılanların sayısını azaltın. Bazı çalışanlar toplantılarınız için gerekli olabilir. Ancak diğerleri sırf dahil olması gerektiği için her seferinde katılmak zorunda kalmamalı. Bunun yerine en üretken çözüm, onların olağan işlerine devam etmelerini sağlamak olur.
 • Toplantılarda harcanan zamanı azaltın. En önemli noktaları ele almanız için toplantı başına 15-20 dakika yeterli.

3. Programları Esnetin

Herkesin farklı üretkenlik gösterdiği zaman dilimleri vardır. Bu nedenle, 9'dan 5'e kadar katı bir programa bağlı kalmak veya sabahın ilk saatlerinden itibaren çok çalışmak herkes için işe yaramayabilir.

 • Çalışma saatlerini esnek hale getirin. Günde kesintisiz 8 saat çalışmak yerine, çalışanlarınıza arada 2 saatlik mola verdirin. Bu daha üretken ve verimli hissetmelerini sağlar. Uzun 2 saatlik aradan sonra taze bir enerji ile karşınıza geleceklerdir.
 •  Uzaktan çalışmaya izin verin. Çalışanların %65'i ofis dışında çalışırken daha üretken olduklarına inanıyor ve %47'si şirketlerinin bu avantajı onlara sunmasını istiyor. Uzaktan çalışmak isteyenler için belirli günler belirleyebilirsiniz.

4. Finansal İyilik Haline Teşvik Edin

Onlar için düzenleyeceğiniz eğitimlerle, iş performanslarını geliştirmelerine ve finansal hayatlarını daha iyi bir hale getirmelerine yardımcı olun.

Moneye'ın uzman ekibi ve Moneye platformuyla kurumunuzda ‘’Finansal İyilik Hali’’ oluşturabilirsiniz.

 • Ekibinizin finansal stresi şirketinizi nasıl etkiliyor?
 • Çalışan verimliliği ve şirket karlılığı ile finansal iyilik halinin ilişkisi ne?
 • Finansal Okuryazarlık firmanıza rekabet avantajı katabilir mi?

Kurumsal programlarımıza ön kayıt olmak için: https://moneye.co/kurumsal

5. İletişimi Geliştirin

Ekip çalışmasında, iyi bir iş birliği yaratmak, optimum üretkenliğe yol açar ve iyi bir iş birliğinin temelinde iyi bir iletişim ve geri bildirimler vardır.

 • Ekip çalışmasına önem verin. Zaman zaman sıradan buluşmalara ev sahipliği yaparak başlayabilirsiniz. Sadece sohbete odaklanacağınız bir online toplantılar işe yarayacaktır.

Şirketiniz ve çalışanlarınız için neyin faydalı olduğuna eşit derecede dikkat etmeniz gerekir. İşyeri koşullarını iyileştirdiğinizden, e-posta göndermeyi ve toplantıları optimize ettiğinizden, esnek çalışan programlarına izin verdiğinizden ve en uygun eğitimleri sağladığınızdan emin olun.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe Kadar 1.000 TL!Kadınlar gününe 25 gün var… Bu tabloyu kesip buzdolabınıza yapıştırın, her gün biriktirdiğiniz tutarın üstünü çizin.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store