Suudi Arabistan'da kadın sürücü sayısında rekor artış

Suudi Arabistan'da, 2018’de kadınlara araba kullanma yasağını kaldırılmasından sonra sürücü belgesi alan kadın sayısı 200 bine yaklaştı.

Suudi Arabistan, dünyada kadın sürücü yasağını kaldıran son ülke oldu. Haziran 2018'de, kadınların 30 yıllık bir yasağın ardından Krallık'ta tekrar araba kullanmasına izin verildi.

VİZYON 2030 PLANI  

Hükümet, bunların hepsinin ekonomik güç yaratmak, toplumu iyileştirmek ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için yola çıkan “Vizyon 2030” planlarının bir parçası olduğunu söyledi. Planın bir parçası, kadın istihdamını 2030 yılına kadar yüzde 22'den yüzde 30'a çıkarmaktı. Kadınlara araba kullanma özgürlüğü verilmesinin, iş bulma şanslarını artırması bekleniyordu.

7 SÜRÜCÜ KURSU AÇILDI

Suudi Krallığı'nda başlangıçta 2 bin kadının ehliyet için başvurması bekleniyordu. Ancak yasağın kaldırılmasından sonraki süreçte 165 binden fazla başvuru geldi. Yabancı ehliyete sahip bazı kadınlar da ehliyetlerini Suudi ehliyetine çevirmek için sıraya girdi. Suudi Arabistan'da kadınlara özel yedi sürücü kursu açıldı.

Suudi Arabistan'da kadın sürücü sayısında rekor artış  resim: 0

Suudi Basın Ajansı'nın haberine göre, kısıtlama kaldırıldığından bu yana kadınlara 174 binden fazla ehliyet verildi. Araba kullanma hakkı kararının 2030 yılına kadar krallığın ekonomisine 90 milyar dolara kadar katkıda bulunabileceği belirtildi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800