Princeton Üniversitesi Ücret Konusunda Hangi Kararı Aldı?

Princeton Üniversitesi, hangi profesörlere daha az maaş almasından dolayı geri ödeme yapmayı kabul etti?

Princeton Üniversitesi, ABD Çalışma Bakanlığı'nca yapılan araştırma sonucunda kadrosunda bulunan kadın profesörlerin, erkek meslektaşlarına göre daha az maaş almasından dolayı, kadın çalışanlar için yaklaşık 1 milyon dolarlık geri ödemeyi kabul etti.

Princeton Üniversitesi ABD Çalışma Bakanlığı'na bağlı bir birim ile gelecek dönemde kadın profesörlerin maaşında en az 250 bin dolar iyileştirme yapacak ve 925 bin dolar geri ödeme yapma konusunda uzlaşmaya vardı.

Bu anlaşma Çalışma Bakanlığı tarafından 2012 ile 2014 yılları arasında 106 kadın profesöre erkek profesörlerden daha az ödeme yapıldığının farkedilmesinin ardından gerçekleşti.

CNBC'de yer alan habere göre, Princeton Üniversitesi Sözcüsü Ben Chang geçtiğimiz hafta, "Okulun suçlamaları kabul etmediğini çünkü ödemelerin departman farkı gözetilmeksizin tüm profesörlerin birlikte gruplandırıldığı kusurlu bir istatistiksel modele dayalı olduğunu bildirerek, üniversitenin çalışanlarını işe alma ve ödeme yapma modelini yansıtmadığını belirtti.

Ben Chang, "Başka bir deyişle, İngilizce departmanındaki bir profesör ile fizik departmanındaki bir profesörün iş performansları birbirinden farklı" diyerek, 2012-2014 yılları arasında ünitersitenin profesörlere yaptığı ödeme verilerinde bir uyumsuzluk olmadığını da savundu.

Chang, "Princeton Üniversitesi'nin ödeme pratiklerine güveniyor olmasına rağmen uzun ve maliyetli dava sürecinden kaçınmak için anlaşmazlığı çözmeye karar vermiştir" dedi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store