Kendi masalını yaz!

Başkasının masallarında yaşamak yerine kendi masalınızı yazın! Masallar dinleyerek büyüdüm ben. Masallarda prens ve prenses vardı...

Güncelleme:

Masallar dinleyerek büyüdüm ben. Masallarda prens ve prenses vardı. Çoğunlukla da prens prensesi saklı kaldığı yerden kurtarırdı ve onu özgürleştirirdi. Bu masallar yüzünden çocukluğumu ve gençliğimi hep prens bulma ümidi ile geçirdim. Aşk beni özgürleştirecekti. Prens beni saklı kaldığım kalemden kurtaracaktı. Sonsuz bir mutluluk vardı. Ancak okudukça, eğitim aldıkça, bu masalların gerçek olmadığını fark ettim. Özgürlük; aşk ya da kurtarılma değildi.  

Çalışmaya başladıkça ve para da kazandıkça, özgürlüğün kurtarılmak olmadığını fark ettim. Özgürlük birçok alanda bağımsız olmaktı. Özgürlük ekonomik olarak, tek başına da var olmaktı. Bunun bilinci ile daha fazla çalışmaya başladım. Çalışmanın karşılığını alamadığımda da talep etmeye başladım. Hakkımı aramaya başladım. İnsan bu yolda ilerlediğinde, özgürleşmeye başladığında yani, hakkını da aramaya başlıyor. Düşünceler de özgürleşiyor. Kadın, kendini aldığı güvenle daha da iyi ifade edebiliyor. En azından benim yolculuğumda bu böyle oldu.

Ekonomik olarak bağımsız olmak ve geleceğime yatırım yapmak beni birçok açıdan değiştirdi. Kazandığım parayı doğru yönlendirebilmek bana güç verdi. Bunu söylerken bile utanıyorum ama eskiden hayallerimde ekonomik olarak bağımsız olmak yoktu. Ne bileyim gelinlik vardı, düğün vardı. ''Ailem olsun, kocam olsun. O nasılsa bana bakar” düşüncesi vardı… Ancak bu düşünceler, özgürlüğümü başkasına teslim ediyordu. Gerçekten özgürlüğümü başkasına teslim etmek uzun vade de beni mutlu edecek miydi?

Sanırım üniversite sonrası bir 5 sene bu düşünceden uzaklaşmak için çaba sarf ettim. Daha fazla çalıştım. Çalıştıkça üretmenin verdiği güce sarıldım. Bu gücü tüm bedenimde hissettim. 5 sene sonra bugün hayallerim arasında aile kurmak hâlâ var. Ancak, ekonomik olarak bağımsızlık, üretmek ve çalışmak da hayallerim arasında. Bu hayaller daha doğru kararlar almamı sağlıyor. Harcamalarım da bu doğrultuda şekilleniyor. Kendim ile verdiğim en doğru karar, kendi masalımı yazma cesaretim oldu.

Bu yüzden kadınlara bir mesajım var; başkasının masallarında yaşamak yerine, kendi masalınızı yazın.

 

Etiketler para kazanmak
Yorumlar
Kalan Karakter 800
bedros uygunoğlu
çok doğru bireysel ekonomik özgürlük önemli insan kendi ayakları üzerinde durmalı bravo