Spor Salonu Açmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sağlıklı yaşama bilinci artıyor, insanlar artık vücutlarına daha iyi bakmak istiyor ve bunun yanı sıra fitness yapmak aynı zamanda popüler bir etkinlik haline dönüşüyor. Bu da iş kurmak isteyenlerin kafasında bir fikir oluşturuyor. Peki, spor salonunu açmak için ne yapmak gerekiyor?
Spor Salonu Açmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Bir dönem, yalnızca vücut çalışanların ya da kilo vermek isteyenlerin gittiği spor salonları artık çoğunluğun hayatının bir parçası oldu. Sosyal medyada fitness yaparken fotoğraf paylaşmak bile bir trend haline geldi. Durum böyleyken, iş kurmak isteyenlerin de ilgisi spor salonu açma fikrine yöneliyor. Biz de, bu kararı alanlar için birkaç tavsiye sıraldık...

Spor Salonunuzun Nasıl Olacağına Karar Verin

Öncelikle spor salonunuzun nasıl olacağına karar vermeniz gerekiyor. Sadece spor aletleri olan mı yoksa akşam etkinliklerin yapıldığı bir spor salonu mu? Beraber çalışacağınız hocaların ilgi alanlarına göre buna karar vermelisiniz. Spor salonunda olmazsa olmazlar arasında aletler yer alıyor. Evet sadece bisiklet sürerek fit bir vücuda sahip olmak isteyenler olabilir. Ama artık toplu yapılan sporlar da çok moda. Sizin de planınızı buna göre yapmanız gerekiyor.

Evraklarınızı Tamamlayın

Spor salonu kazaların olma ihtimalinin yüksek olduğu yerlerden biri. Müşterilerinizin sağlığına ve güvenliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Spor salonunuzla ilgili belge almanız ve bunları onaylatmanız gerekiyor. Çünkü herhangi bir aksi durum yaşandığı zaman zor durumda kalmayın.

Birikim Yapın!

Spor salonunu açtınız ama hemen müşteri kazanamayabilirsiniz. Önce tanınır olmanız gerekiyor ki, insanlar sizin spor salonunuzu tercih etsin. Bunun için de kazanç sağlayamamanız ihtimalini göz önünde bulundurarak birikim yapın. Herhangi bir aksilik yaşandığı zaman kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir miktar parayla daha rahat işinize odaklanabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin!

Spor salonu açtıktan sonra hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Siz lüks bir spor salonumu yoksa herkese hitap eden bir spor salonu mu tercih edeceksiniz? Lüks bir spor salonu tercih edeceksiniz iyi bir marka olmanız gerekiyor. Eğer bayilik almadıysanız bizce kendi adınızla marka oluşturun. Düşük bütçeyle başlayan ve gittikçe büyüyün. Böylece her işi yaptığınızda kendinize bir güven gelecek.

Sadece Müşterileriniz Gelir Kaynağınız Olmasın!

Spor salonu açtığınız zaman sadece üye aidatlarına bağlı kalmayın. Orada güvendiğiniz spor ürünlerini satabilirsiniz. Aynı zamanda son dönemde öne çıkan kişisel koçluk hizmeti de sunabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hocalarınızın alanlarına göre seçeneklerini artırmak faydalı olacaktır. Yeriniz güzelse ve salonunuzun çekim yapmaya müsaitse dizilerle bile anlaşabilirsiniz. Çünkü her dizide garanti biri spor yapıyor.

Spor Salonu Açma Maliyeti

Spor salonu açma maliyeti birçok açıdan farklılık gösterebilir. İş yerinizin olduğu konum, aldığınız ürünler, spor salonu açma maliyetinizi belirliyor. Kaliteli ürün almalısınız ki, ileride o aletlerle herhangi bir sorun yaşamayın.

Spor Salonu Açmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Spor salonu açmak için birçok belge gerekli. Bu belgeleri sıralarsak, salonun adı ve adresi ile uygulanacak spor dallarını belirten dilekçe, nüfus cüzdanı örneği, adli sicil kaydı, ikametgah belgesi, salona vekalet edebilecek biri, antrenörler, ticaret odasına kayıt olma belgesi, esnaf ve sanatkar kooperatifi tarafında verilecek belge, iş yeri açma belgesi, itfaiye raporu ve vergi levhası spor salonu açmanız için gerekli olan belgeler arasında.

Büyük Firmaları İnceleyin!

Türkiye'de artık birçok marka firma hizmet veriyor. Bu hizmet spor salonlarında da geçerli. Onları inceleyerek küçük işletmenizin eksiklerini görüp harekete geçebilirsiniz.

Sosyal Medyayı İyi Kullanın!

Her girişimcilik ya da yeni iş fikrinde olduğu gibi burada da konu sosyal medyayı iyi kullanmaktan geçiyor. Sosyal medyada kendinizin yapacağı reklamlarla ön plana çıkın. Facebook ile küçük işletmenizi büyütmeniz için 10 ipucu haberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol