Franchise Mekan Açmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Kendi işini yapmak isteyenler son zamanlarda Franchise sistemini tercih ediyorlar. Türkiye'de de gittikçe yayılan Franchise sisteminin birçok avantajı bulunuyor. Peki Franchise mekan açmadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor?
Franchise Mekan Açmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Kendi işini yapmak isteyenler son zamanlarda Franchise sistemini tercih ediyorlar. (Franchising nedir, nasıl para kazanılır? başlıklı yazımızda da bundan bahsetmiştik.) Bir kere olan markayı devam ettirdiğiniz için müşteri açısında güven sağlıyorsunuz. Aynı zamanda kendinizi tanıtmak için ekstra emek harcamanıza gerek yok. Markanız tanınır olduğu için daha çok yenilik yapmaya ve müşteri çekmeye odaklanabiliyorsunuz. Ancak elbette bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Hangi Sektörde Başlayacağınıza Karar Verin

Franchise için öncelikle hangi sektörde başlayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Yerli ya da yabancı bir markayı ülkenizde temsil etmek istiyorsanız öncelikle hangi alanda iyi olduğunuza karar vermelisiniz. Tecrübeli olduğunuz bir alanda Franchise mekan açmak sizin için iyi bir adım olacak. Türkiye'de en çok gıda sektörü karlı oluyor. Franchise mekanınızı gıda, kozmetik gibi çok tüketilen ürünlere göre belirlerseniz başarılı olursunuz.

Hangi Markanın Destek Vereceğine Bakın

Bazı Franchise markaları eğer yeni kuruluyorsa, girişimcilere büyük destek sağlıyor. Hatta bazen girişimcilerden işe başlama bedeli bile almıyor. Ön bedel konusunda esneklik davranılması sizin masraflarınızın daha aza inmesine neden olur. Bazı Franchise markaları da kredi kartı konusunda destek oluyor. Franchise markanızı belirlerken müşteri açısında bilinirlik olanı da tercih edebilirsiniz. ( Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Bu Taktiklere Bakmadan Geçmeyin )

Firmanızı İyi Araştırın

Franchise markanızı iyi araştırmanız gerek. Bazı markalar zor durumda kaldıkları için çok rahat bir şekilde markalarını size teslim ediyorlar. Ama buna dikkat etmeniz gerekiyor. İflas eşiğinde olan firmalar son bir çıkış niyetiyle size yaklaşmak isterler ve bunu saklarlar. Bunun için de Franchise markanızı titizlikle ele almanız gerekiyor. Başvurular için sizin de yeterli olmanız gerekiyor. Hem marka hem de siz ortak iş yaptığınız için detaylıca fikir alışverişinde bulunmanız ve birbirinizi karşılıklı olarak incelemelisiniz.

Eğitim Faaliyetlerine Dikkat Edin

Daha önce Franchise markası işletmediyseniz eğitim faaliyetlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı Franchise markaları işletmeye başlamadan önce eğitim faaliyetleri veriyor. Bu konuda deneyiminiz yoksa eğitim almak sizin için ideal olur. Eğitim faaliyetleri sizin Franchise markanızı daha iyi işletmenizi sağlar.

Deneyimlilerden Destek Alın

Franchise markanızı seçmeden önce profesyonellerden destek almanız gerekiyor. Siz bu işe yeni girdiğiniz için daha önce bu işi yapanlardan alacağınız fikirler sayesinde daha başarılı adımlar atabilirsiniz. Franchise alınacak firma hakkında tek bir kanaldan bilgi almayın. Daha önce sizin de alacağınız Franchise markanızı işleten kişilerle iletişime geçmelisiniz. Marka hakkında birçok bilgi ettiğiniz sürece daha rahat karar verebilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol