Esnaf Kısa Çalışma Ödeneği Alabilir mi?

Esnaf, yanında bir çalışanı yoksa kısa çalışma ödeneğine kendisi için başvuru yapabilir mi? Yanıtı haberimizde...

Koronavirüs nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalan veya faaliyetlerini en az 4 hafta süreyle durdurma kararı alan ya da çalışma süresini geçici müddette 3'te 1 düzeyinde azaltan işverenler Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurabiliyor. Başvrunun kabulü sonrası, üç ayı aşmamak üzere, işyerindeki sigortalı çalışanlara, çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlanıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yalnızca işveren tarafından yapılabiliyor, çalışan kendi adına bu ödenekten faydalanmak için başvuru yapamıyor.

Vergi veya prim borcu olan işveren de Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurabiliyor. Başvuru, işletmenin bağlı olduğu İŞ-KUR' elektronik posta yoluyla yapılıyor.

İşyerinde çalışan sayısı konusunda bir sınırlama yok. Bir işçi çalıştıran esnaf dahi Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvuru yapabiliyor. Ancak  yanında çalışanı olmayan esnaf, kendi adına başvuru yapamıyor.

Bunun nedeni ise Kısa Çalışma Ödeneği'nin işsizlik sigortası yatan çalışanlar için geçerli olması. Esnaf ise Bağkur'a bağlı. 

İleriki dönemde Bağkur'a bağlı olan esnafın da Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanması için gerekli düzenlemelerin yapılması bekleniyor. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800