İş arayanlar nelere dikkat etmeli?

İş değiştirmek üzere aramalara başlamadan önce bu tavsiyelere mutlaka göz atın.

1 6 NASIL BİR İŞ YAPMAK İSTEDİĞİNİZE KARAR VERİN
NASIL BİR İŞ YAPMAK İSTEDİĞİNİZE KARAR VERİN

Yeni işinizin uzun vadeli olmasını istiyorsanız, sevdiğiniz ve başarılı olabileceğinize inandığınız alanlarda arayışa yönelin. Öylesine girdiğiniz bir iş sizi mutsuz edebilir ya da yeteri kadar verim sağlayamayabilirsiniz. Böyle bir durum yaşayıp, kendinizi yeniden iş arayışı içinde bulmak istemezsiniz. Hangi alanda daha mutlu ve başarılı olacağınızdan emin değilseniz, kariyer danışmanlarından yararlanabilir veya web sitelerinde yer alan testlerle kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. Takım çalışması mı? Araştırma yapmak mı? Problem çözmek mi? Size en uygun alanları keşfedin.  Yapmak istediğiniz işte kendinizi yeterli görmüyorsanız, vaktiniz varken sektörle ilgili kurslara katılın. Bu işi yapan bir kişi bulun ve ondan bu işle ilgili fikirler alın. Kariyer değişikliği yapmayı planlıyorsanız, hedeflediğiniz alanla ilgili gönüllü bir çalışma yaparak kendinizi deneyebilirsiniz.

2 6 ZENGİN ANCAK ANLAŞILABİLİR BİR CV HAZIRLAYIN

CV’niz ne kadar zenginse, o kadar ilgi çeker. Aldığınız eğitimler, seminerler, hobileriniz ve başarılarınız, işinizle ilgili olsun veya olmasın mutlaka size olumlu olarak yansıyacaktır. Ancak, CV’nizi anlaşılır bir şekilde düzenlemezseniz, tüm artılarınızın heba olmasına yol açabilirsiniz. Zengin bir CV demek, bilgi kirliliği anlamına gelmiyor. Unutmayın; net ve özenle hazırlanmış özgeçmişler her zaman daha ikna edici bulunuyor.

3 6 SOSYAL MEDYAYI DİKKATLİ KULLANIN

Sosyal medyada oluşturduğunuz profillerin çoğu zaman iş başvurularında değerlendirmeye alındığını biliyor musunuz? Yaptığınız paylaşımlar size olumlu veya olumsuz olarak geri dönebilir. Yaratıcılığınızı ve özel zevklerinizi ortaya koyan paylaşımlar, iş verenleri etkilemekte bir araç olarak kullanılabilir.

4 6 ÇEVRENİZDEN FAYDALANIN

Sosyal çevrenizden ve ailenizden yardım almaya çekinmeyin. Nasıl bir arayış içersinde olduğunuzu onlarla paylaşın. Size yön vermeleri ve aracı olmaları için fikirlerine başvurun. Tek başınıza çabalamak yerine destek almak hem işinizi kolaylaştırır hem de size moral verir.

5 6 TÜM KAYNAKLARI DEĞERLENDİRİN

Gazete ilanları , internet siteleri, sosyal medya ağları, şirketlerin insan kaynakları sayfasılarını sürekli takip ettiğiniz gibi, sosyal kariyer sitesi olarak tanımlanan Linkedln üzerinden iyi bir profil oluşturarak şirketlerin size ulaşmasına da imkan tanıyın.  İçinde bulunmak istediğiniz alana dair fuarlara katılmayı unutmayın. Fuarlar, firmalarla birebir tanışmanız ve kendinizi göstermeniz için güzel bir fırsat.

6 6 KENDİNİZE GÜVENİN

Yüksek özgüvenli kişiler kendilerini saygı görmeye ve kabul görmeye değer görürler ve çevrelerinde de kendilerini değerli bir birey olarak algılarlar.   Özgüveni arttırmanın en etkili yolu, ileriye yönelik gerçekçi hedefler koymak, hedeflerin arkasından yürümek, gerektiğinde sorumluluk almak, fiziksel görünüme özen göstermek ve  iyi bir sosyal desteğe sahip olmaktan geçiyor.

İş görüşmesinde ne kadar özgüvenli olursanız, kendinizi o kadar iyi kanıtlarsınız. Ancak, özgüvenli olmayı kibirli olmakla karıştırmamalısınız. Altı boş iddialar yerine, başarılarınızı, eğitimlerinizi ve bilginizi paylaşarak kendinizden emin olduğunuz yanları ortaya çıkarmalısınız.

Etiketler kariyer iş bulma
Yorumlar
Kalan Karakter 800