İş Ararken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin!

İş aramak stresli bir süreç ancak, bu stresin hata yapmanıza yol açmasına izin vermeyin. Sizin için dikkat etmeniz gereken tüm ayrıntıları listeledik.

1 8 Takma isimli mail adreslerini kullanmayın
Takma isimli mail adreslerini kullanmayın

İş başvurusunu harika bir özgeçmiş ile yapsanız bile mail adresiniz cilginkiz_16@.. olduğu sürece geri dönüş alamamanız normal. Mail gönderirken imza kısmında ne yazdığını da kontrol etmeyi unutmayın. İş başvurularında telefon numaranızı da size ulaşılması için verdiniz. Bilmediğiniz numaraları yanıtlarken her zaman iş için aranıyormuş gibi düşünün ve ciddiyetsiz bir tavırla konuşmayın.

2 8 Elinizde hazır özgeçmişiniz olsun

Daha önceden özgeçmişinizin birkaç kopyasını hazır olarak bulundurun. Dijital formatı da kolay erişebileceğiniz bir yerde olsun. Böylece bir iş bağlantısı yakaladığınızda en kısa sürede özgeçmişinizi ulaştırabilirsiniz. Özgeçmişinizin bir kopyasını mutlaka iş görüşmelerinizde de yanınızda bulundurun. Böylece istendiğinde hemen verebilirsiniz.

3 8 Sosyal medyanızı temizleyin

Sosyal medya paylaşımlarınızı herkes görüyorsa mutlaka iş başvuruları öncesi gözden geçirin. İşverenin işe alacağı kişi hakkında kısa bir araştırma yapması muhtemel. Eğer tüm bilgileriniz ve o geçen yıldan kalma utanç verici parti fotoğraflarınız herkes tarafından görülebiliyorsa, bunları temizlemek için iyi bir zaman olabilir. Görülmesini istemeyeceğiniz fotoğraflarınız ya da paylaşımlarınız varsa önceden silin.

4 8 Sorabileceğiniz soruları düşünün
Sorabileceğiniz soruları düşünün

İş görüşmesi sırasında karşı tarafın size bir sorunuz olup olmadığını soracağı neredeyse kesin. Bu fırsatı değerlendirmek ve gerçekten ilgili olduğunuzu göstermek için mutlaka bir şey sormalısınız. Şirketle ilgilendiğinizi belli edecek, olumlu sorular düşünün.

5 8 Esnek olun

İş görüşmesi ayarlanırken eğer önerilen saate uyamıyorsanız mutlaka hemen uygun olduğunuz gün ve saatleri belirtin. Böylece karşınızdaki kişi de takvimini hemen kontrol edebilir.

6 8 İyi bir uyku çekin

Yorgun olursanız iyi bir izlenim bırakmanız çok zor olur. Arkadaşlarla dışarda vakit geçirmek yerine iş görüşmelerinden önceki akşamları dinlenerek geçirmeyi tercih edin. Dinlenmiş olmanız size yansıyacaktır. Dahası iş görüşmesi sırasında esneme ihtimaliniz de ortadan kalkmış olacak.

7 8 İş görüşmesi için doğru kıyafetleri seçin

İş arama sürecindeyseniz aynı hafta içinde birkaç yere iş görüşmesine gitmeniz gerekebilir. Dolabınızı karıştırın ve kıyafetlerinizi önceden hazırlayın. Görüşmeye gitmeden önce son isteyeceğiniz şey saatlerce aynanın karşısında ne giyeceğinizi düşünmek olmalı.

8 8 Görüşmeye geç kalmayın ama erken de gitmeyin
Görüşmeye geç kalmayın ama erken de gitmeyin

Trafiği ve olası aksaklıkları düşünerek belirlenen saatten önce orada olacak şekilde kendinizi ayarlayın. Ama ofise girmek için çok erken bir saatte vardıysanız vaktinizi dışarda geçirin. Yakın bir yerde kahve içebilirsiniz. Belirlenen saatten 10 dakika önce ofiste olmanız yeterlidir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800