Esnek Çalışma İmkanından Kimler Yararlanabilir?

İstihdam Kalkanı paketinde esnek çalışma ile ilgili neler yer alıyor? Esnek çalışma sistemi yenileniyor mu?

İstihdam kalkanında işgücü piyasasını esnekleştirmeye yönelik düzenlemeler olması bekleniyor. İlk kez işgücü piyasasına girecek 25 yaş altı gençler ile emeklilik için gün sayan 50 yaş üstü kişiler için belirli süreli iş sözleşmeleri yoluyla istihdam düzenlemesi hayata geçirilecek. Şu an bütün çalışanlar belirli süreli iş sözleşmeleri ile istihdam ediliyor. Ancak belirli süreli iş sözleşmesi imzalayabilmek için ortada objektif bir neden olması gerekir. Örneğin; bir şirketin üç aylık kampanya döneminde artan işgücü ihtiyacını karşılamak için belirli süreli iş sözleşmesi yapması mümkün. Fuar, sergi döneminde bu iş sözleşmesi ile işçi çalıştırılabilir.

Düzenleme ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişiler için şart aranmaksızın belirli süreli iş sözleşmesi yapılmaya imkan verecek. İşverenler bu kişileri daha kolay istihdam edebilecek, işe iade davası riskini bertaraf edecek. 25 yaş altı gençler de iş fırsatına daha kolay erişecek. Diğer yandan belirli süreli iş sözleşmelerinin süresi en fazla iki yıla kadar işveren tarafından uzatılabilecek. İki yılı aşan sözleşmeler belirsiz süreli sözleşme haline gelecek. 50 yaş üstü kişiler için ise önemli bir bölümü emeklilik için prim şartını tamamlamış ancak yaşı bekler durumdalar. İşverenlerin belirli süreli iş sözleşmeleri yapabilir hale gelmesiyle, bu kişilerin daha kolay iş bulabilmeleri sağlanacak.

25 yaş altı gençler ay içerisinde on günden az istihdam edildiklerinde yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenerek çalıştırılabilecek. Bu şekilde 25 yaş altı gençlerin hem yaz döneminde hem de öğrenim hayatları devam ederken işgücü piyasası ile bir arada olması bekleniyor. 25 yaş altı gençler öğrenim hayatları devam ederken çalışsalar bile anne babaları üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebilecekler. Aynı şekilde ölüm aylıkları da çalışmaları nedeniyle kesilmeyecek.

Etiketler istihdam kariyer
Yorumlar
Kalan Karakter 800