Bir İş Görüşmesinde Tutkulu Olduğunuzu Nasıl Gösterirsiniz?

Alex'in etkileyici bir özgeçmişi vardı. Okulda mükemmel notları, tanınan bir dizi teknik projesi ve ilk iki işinden somut sonuçları vardı. Yine de yeni bir yüksek teknoloji girişimiyle mülakata girdiğinde şirket onu geri çevirdi.

Alex'in etkileyici bir özgeçmişi vardı. Okulda mükemmel notları, tanınan bir dizi teknik projesi ve ilk iki işinden somut sonuçları vardı. Yine de yeni bir yüksek teknoloji girişimiyle mülakata girdiğinde şirket onu geri çevirdi. Alex'in şansına, reddedilmesinin nedenini resmi olmayan bir kaynaktan, karara katılmayan bir meslektaşından öğrenebildi. Görüşmecilerin Alex'in tutkudan yoksun olduğunu düşündükleri ortaya çıktı. Sessizdi, özgeçmişindeki projelere nasıl katkıda bulunduğunu belirtmedi ve güçlü adaylarda görmeye alışkın oldukları coşkunluğu göstermedi.

Alex, kendisine başarıları küçümsemenin ve sonuçlarla devam etmenin öğretildiği Hong Kong'da büyümüştü. Ne yazık ki, görüşme yaptığı şirket ABD'deydi. Görüşmecilerin bir kör noktası vardı: Tutkulu adayların başarıları hakkında yüksek sesle ve uzun uzun konuşacaklarına inanıyorlardı. Alex'in, kişiliğini veya kültürel olarak kökleşmiş tavırlarını temelden değiştirmeden, mülakatlarda heyecan ve bağlılığını nasıl ileteceğini bulması gerekiyordu.

Tutku göstermek, harika bir iş adayının tek belirleyicisi değildir, ancak işe alım yöneticileri, görüşme geri bildirimlerinde bu özelliğe tekrar tekrar atıfta bulunur. Bir sonraki iş görüşmenizde başarılı olmak için, sizin için en önemli olanı nasıl ileteceğinizi bulmanız gerekir. İşte nasıl olacağı:

Nedeninizle başlayın. Çoğu özgeçmiş ve mülakat yanıtı, birinin "neden" sorusuna hiç girmeden "ne" yaptığının uzun bir listesidir. İşe alım yöneticilerine ne yaptığınızı söylemek yerine, motivasyonunuzu, neden bu aktiviteyi seçtiğinizi ve işinizin etkisini açıklayarak başlayın. Alex, teknolojinin herkes için erişimi eşitlediğine inandığı için yazılım uygulamaları geliştirmeyi severdi. Ailesi onu seçkin bir okula göndermek için pahalı ders kitapları ve malzeme satın almak da dahil olmak üzere birçok fedakarlıkta bulunmuştu. Bunların maliyeti teknoloji sayesinde düşürülebilirdi. Alex'in kodlamayı sürdürme motivasyonu son derece kişiseldi ve bu da tutkusunu körükledi. 

Nereye fazladan zaman ayırdığınızı açıklayın. Çoğu pozisyon için uygun bir adayın akıllı olması, çok çalışması ve sonuç alması beklenir. İstisnai bir aday, görüşmecilere ne zaman bunun ne kadar ilerisine gittiğini söyler. Üniversitenin son yılında Alex, bilgisayar laboratuvarı kapatıldığında masanın altına saklanırdı, böylece kapanış saatinden sonra kalıp kodlamaya devam edebilirdi. Sıkı çalışması ve ekstra saatleri karşılığını verdi. Alex'in yazdığı bir programdan, laboratuvarın daha verimli çalışmasını sağlamak için üniversitesindeki sistem yöneticisi tarafından yararlanıldı.

Hobilerinizi paylaşın. Bir şey hakkında tutkulu olduğunuzda, bu hayatınızın diğer yönlerine yayılma eğilimindedir. Alex bir şeyler inşa etmeyi severdi. Okulda, işte ve evde bilgisayar programları yarattı. Böyle bir proje, bira getiren robotun yapımı ve programlanmasıydı. Bir sonraki mülakatı sırasında Alex, boş zamanlarında yaptığı robotların videolarını gösterdi. Hevesini ve alanına olan derin bağlılığını gösteren projeler.

Ücret karşılığı olmadan çalıştığınız yerlerden bahsedin. Tutku ve inanç, işinizin veya hobinizin bir parçası olmadığında bile sizi bir şey üzerinde çalışmaya yönlendirebilir. Bir sonraki mülakatında Alex, evsizlere barınma ve gıda yardımı yapmakla ilgili bir hikâye anlattı. Sınırlı alan nedeniyle, sığınakta bir seferde yüz kişinin beslenme ihtiyacı karşılanabildi ve ardından her akşam ikinci bir misafir grubu için oturma yerlerini oluşturuldu. Tahsis edilen süre boyunca herkesin beslenebilmesi zordu. Alex, bir gecikmenin iki menü seçeneği için sipariş alıp bunları doğru bir şekilde teslim etmekten kaynaklandığını fark etti. Oturma tablosunu ve seçilen menü öğesini görüntüleyen bir program kodladı. Program, servis verimliliğini 17 dakika hızlandırdı ve hataları ve hayal kırıklığını azalttı.

Görüşmeler sırasında bu teknikleri kullandıktan sonra Alex, kendisini geri çeviren şirketin bir rakibi tarafından işe alındı. Yeni işinde çok çalıştı, beş patent kazandı ve üretken bir kodlayıcıydı.

Bir sonraki iş görüşmeniz sırasında şirketlerin tutkuyla özdeşleştirdiği tam gaz, masaya vuran davranışlar sergilemediğiniz sebebiyle gözden kaçmayın. İşverenlerin, eylemlerinizin ve sözlerinizin altında yatan taahhüdü görmelerine yardımcı olun. Onlara tutkunun farklı şekillerde geldiğini ve etkileyici sonuçlar verdiğini gösterin.

Kaynak: https://hbr.org/2019/04/how-to-show-youre-passionate-in-a-job-interview?utm_medium=social&utm_campaign=hbr&utm_source=twitter&tpcc=orgsocial_edit

Friends Yıldızları Diziden Ne Kadar Kazanıyor? Friends'in yeniden bir araya gelmesi 17 yıl sürdü. Peki dizinin yıldızlarının popüler sitcomdan ne kadar para kazandığını biliyor musunuz? Dizinin, onunla ilişkili herkes için nasıl bir para basma makinesi haline geldiğini öğrenmek için yazıyı okuyun!

 

 

Etiketler İş Görüşmesi
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store