Yeni Yıl Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

En uzun gece, yeni yıl indirimleri başlamışken, birçok kişi sevdiklerini mutlu etmek için hediye alternatifleri arıyor. Burada ilk tercih ise pandemi dönemi boyunca artan online alışveriş oluyor. Peki internetten yeni yıl alışverişi yaparken dikkat etmeniz gerekenler neler?

Online alışveriş, yeni yılda sevdiklerini mutlu etmek için hediye alternatifleri arayanların ve pandemi nedeniyle evde geçirilecek olan yılbaşı gününü keyifli kılmak isteyenlerin bir numaralı adresi olmaya devam ediyor. Çok sayıda alışveriş sitesi yeni yıla özel indirim fırsatlarıyla kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışıyor. Yılın bu dönemi uygun fiyatlı alışveriş yapmak için acele eden kullanıcıları avlayan siber suçlular için de verimli bir zaman. Küresel siber güvenlik şirketi Kaspersky ve yeni nesil ödeme çözümleri sunan finansal teknoloji şirketi Sipay, internet üzerinden Yeni Yıl için hediye satın alacaklara dolandırıcılık ve kimlik avından korunmaları için ipuçları veriyor.

Kaspersky ve Sipay yeni yıl alışverişini online olarak yapacaklara şu önerilerde bulunuyor:

  • E-posta yoluyla harika bir teklife giden bir bağlantı alırsanız gömülü köprüyü kontrol ettiğinizden emin olun. Varsa eğer internet sayfasına doğrudan yasal web sitesi üzerinden erişin.
  • Yalnızca resmi sitelerden alışveriş yapın ve diğer açılış sayfalarından onlara yönlendirilirseniz web adreslerine dikkat edin. Resmi satıcıdan farklılarsa, yeniden yönlendirildiğiniz teklife resmi web sayfasından bakarak kontrol edin.
  • Bir kimlik avı web sayfasını ziyaret etmeye çalıştığınızda sizi bilgilendirecek olan davranış tabanlı anti-phishing teknolojilerine sahip güvenlik çözümleri kullanın.
  • Aynı parolayı farklı web siteleri veya birden fazla hizmet için asla kullanmayın. Çünkü biri çalınırsa tüm hesaplarınız savunmasız hale gelecektir. 
  • Ödeme sırasında hırsızlık ve sahtekârlık olaylarının önüne geçebilmek için 3D Secure adı verilen ödeme sistemlerini tercih edin
  • Alışveriş yapılacak sitenin SSL veya SET gibi güvenlik standartlarına sahip olduğundan emin olun.
  • Kredi kartı yerine sanal kart kullanmayı tercih edin.
Eşiniz alışveriş bağımlısıysa ne yapmalısınız?Alışveriş bağımlısı eşler mutluluk oyunu oynuyor. Eşlerden biri veya her ikisi alışveriş bağımlısı ise, hangi yollar izlenmeli?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store