Ucuza Otomobil Nasıl Alınır?

İlk defa otomobil alacak olanlar genellikle, sıfır yerine ikinci el araçları tercih ediyorlar. Peki, ucuza otomobil almak mümkün mü, ucuza otomobil nasıl alınır?
Ucuza Otomobil Nasıl Alınır?

Son zamanlarda ikinci el otomobil fiyatları da cep yakmaya başladı. Eski model ve yüksek kilometreli araçlar bile fiyat olarak yükseklerde seyrediyor. Eski model araba alanlar ise, aracı satın alırken verdikleri paranın daha fazlasını zaman içerisinde arıza masraflarına ödüyorlar. Peki, uygun fiyata yeni model araç almak mümkün mü? Yüksek paralar ödemek istemeyen, sadece ayağım yerden kesilsin diyenler; hasarlı araçlara yöneliyor. Hasarlı araç alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Trafik yoğunluğunun çok fazla olduğu ülkemizde, ikinci el hasarsız araç bulmak oldukça zor. Kaldı ki trafikte yaşanan en ufak bir kaza bile, aracın hasar kaydına işleniyor. Hasar kaydı olan araçlar piyasada pek fazla tercih edilmiyor bu da fiyatlarını düşürüyor. Aynı model iki aracın hasarsız olanı, hasarlı olandan 5-10 bin lira daha fazla paraya satılıyor. Tabi araçların hasar boyutu da fiyatlarını etkiliyor. Çok büyük boyutta hasar kaydı olan otomobilleri satmak ise neredeyse imkansız hale geliyor.

Bazı otomobillerin astarı yüzünden pahalıya geldiği için, sahipleri yaptırmayıp hasarlı halde satabiliyor. Pert otomobiller piyasadaki aynı segmentteki hasarsız ikinci ellerin yarı fiyatına satılabiliyor. Bir otomobil yalnızca kaza yüzünden perte çıkmıyor. Doğal afetler, gibi olaylar da arabalara hasar verebiliyor. Pert halindeki bu otomobilleri çok uyguna alıp, tamiratını yaptırabilirsiniz.

Ancak, otomobili almadan önce, tamirin ne kadar tutacağı çok önemli. Özellikle yedek parça sıkıntısı yaşanıyorsa, otomobili almamanız daha sağlıklı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise, otomobili kar amacıyla almamanız. Bu tarz otomobillerin satışı zor olacağından, satarken kar edemeyeceğiniz açık. O nedenle salt kullanım amacıyla almalısınız.

Hatta uzun süre kullanacaksanız alın, yapacağınız masrafa değsin. Elektronik aksamında bozukluk olan, motor ya da şanzıman arızası olan araçlardan uzak durun. Bunların masrafı çok fazla olacağından, vereceğiniz emeğe değmez.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol