Türkiye’nin Z Kuşağı Alışverişin Geleceğini Mi Şekillendiriyor?

Z kuşağı için hız onların hayatlarının parçası ve onlarda bu hızın parçası. Daha özgür ve daha hızlılar. Teknolojinin kucağına doğdular. Çok dürtüsel bir kuşak oldukları için sabretme olgusu bu bireylerde ne yazık ki yok.

Z kuşağı için hız onların hayatlarının parçası ve onlarda bu hızın parçası. Daha özgür ve daha hızlılar. Teknolojinin kucağına doğdular. Çok dürtüsel bir kuşak oldukları için sabretme olgusu bu bireylerde ne yazık ki yok.

thinkwithgoogle.com’un raporuna göre; Z kuşağı şu anda Türkiye'deki toplam nüfusun %23'ünü oluşturuyor. Bu da bugün piyasadaki en güçlü tüketici güçlerinden biri haline geldikleri anlamına geliyor. Sadece alışveriş davranışlarına katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çevreyi de etkiliyorlar. Türkiye’de ebeveynlerin %52’si Z kuşağının, yani çocuklarının düşüncelerinin satın alım yapacakları markaları etkilediğini söylüyor.

Z Kuşağı size sadece 8 saniye veriyor!

Z kuşağının dikkatini çekmek için 8 saniyeniz var. Bu durum, markalara bu kitleyi kazanabilmeleri için çok kısa bir aralık sunuyor ve Z kuşağının davranışlarını, tercihlerini daha iyi bilmeye ve bildiklerini en etkili şekilde kullanarak o tek atışı gerçekleştirmeye zorluyor.

Z kuşağının 3 temel tüketici davranışı

Bu neslin satın alma tercihlerinde 'yeniyi' deneyimlemek önemli bir faktör. Bu nedenle tüketici ürünleri kategorilerinde küçük ölçekli markaların diğer markalara göre çok daha hızlı büyümesi dikkat çekici. Çünkü Z kuşağı için markanın sunduğu deneyim, markanın kendisinden daha önemli. Ürün veya hizmetin ne tür bir deneyim sunacağı daha güçlü bir seçim kriteri.

Fiyat odaklılık

Bir ürünü mevcut fiyatından satın almaktansa indirimde olmasını bekleme olasılıkları Y kuşağına göre daha fazla. Önceki nesil para harcama konusunda daha dürtüsel davranışlara sahipken, Z kuşağı pragmatik bakış açısıyla harcama yapmaya daha eğilimli. Ancak, yerel bir perakendeciyi destekleyeceğine veya çevreye yardımcı olacağına inanıyorlarsa, ellerini ceplerine atma konusunda daha istekli olduklarını söyleyebiliriz.

Hikayeyi yaşamaya odaklılık

Bu kuşaktan saygı ve sadakat kazanmak için markaların bağlılıklarını göstermesi ve sürdürülebilirlik ve eşitlik üzerine kurulu bir iş modeli oluşturması gerekiyor. Markaların ne yaptığını ne söylediklerinden daha çok önemsiyorlar.

Görsel odaklılık

Görünüşlerini önemsiyorlar ve bu nedenle kimliklerini benzersiz bir şekilde ortaya çıkarmak ve bir tüketici olmanın yanı sıra satın alma tercihleriyle de görünür kılmak istiyorlar. Bir görsel, Z kuşağı için bin kelimeye bedel. Görsel iletişim, Z kuşağının iletişim yolunda mesajlaşmadan önce geliyor.

Raporu buradan indirebilirsiniz: https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/icgoruler/tuketici-trendleri/turkiye-z-kusagi-trendler/

Sürdürülebilir Finansal Gelecek İçin 5 AdımSağlam gelir elde etmek, finansal durumunuzu güçlendirmek için uzun yol olabilir. Ancak gelirinizi en iyi şekilde yönetmek, finansal bağımsızlık için o kadar da uzun zaman almayabilir.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store