Sürdürülebilir Finansal Gelecek İçin 5 Adım

Sağlam gelir elde etmek, finansal durumunuzu güçlendirmek için uzun yol olabilir. Ancak gelirinizi en iyi şekilde yönetmek, finansal bağımsızlık için o kadar da uzun zaman almayabilir.

Sağlam gelir elde etmek, finansal durumunuzu güçlendirmek için uzun yol olabilir. Ancak gelirinizi en iyi şekilde yönetmek, finansal bağımsızlık için o kadar da uzun zaman almayabilir.

Gelirinizin ve net değerinizin birlikte nasıl çalıştıklarını anlamak, geleceğinizi daha güvenli şekilde planlamanıza yardımcı olabilir. Gelir, düzenli olarak aldığınız para akışı. Zenginlik veya net değer ise sahip olduğunuz her şeyi satıp tüm borçlarınızı ödeseydiniz ne kadar kaldığınızla alakalı.

İyi bir gelir elde ediyor olabilirsiniz ve yine de maddi zorluk içinde olabilirsiniz. Ya da daha düşük bir gelire sahip olabilirsiniz, ancak zengin olma yolunda ilerliyor olabilirsiniz.

Finansal bağımsızlığa sahip olduğunuzu hissettiğiniz zaman, 'zenginliğin' iyi bir göstergesi olabilir.
İşte gelirinizi servete dönüştürmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları: 

1. İstediğinizi değil, karşılayabileceğiniz yaşam tarzını yaşayın

Geliriniz arttığında, daha iyi bir yaşam tarzı yaşamayı 'karşılayabileceğiniz' için harcamalarınızı maaşınızla eşleştirmek cazip gelebilir. Ancak gelirinizi tüketiyorsanız veya kazandığınızdan daha fazlasını harcıyorsanız, ne kazandığınıza bakılmaksızın servetinizi büyütmüyorsunuz demektir.

Pek çok insan, geriye kalan küçük bir miktarla neredeyse sahip oldukları her şeyi harcıyor. Gelirleri arttığında bile artık para biriktirmiyorlar. Sahip olduklarını harcamaya devam ediyorlar. Aksine geliriniz arttıkça harcamalarınızı takip etmeniz çok önemli.

Warren Buffet yaklaşık 100 milyar dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin adamlarından biri. Ve servetini basit zevklerine borçlu. "Omaha Kahini" olarak adlandırılan Buffet, 1958'den beri Nebraska, Omaha'da aynı evde yaşıyor. O ikinci el araba kullanıyor. Ayrıca her gün aynı şeyi kahvaltıda yiyor ve her seferinde 4 dolardan az harcıyor.

2. Borcunuzu temizleyin

Neye borçlu olduğunuzu bilmezseniz, varlığınızı büyütemezsiniz. Kredi kartları, tatiller, öğrenci borçları ve diğer ipotek veya kredilerden kaynaklanan tüm borçlarınızı hesaplayın. Kullanıyor olabileceğiniz, ‘’Şimdi Satın Al Sonra Öde’’ ürünlerini eklemeyi unutmayın. Neyin fazla olduğunu bildiğiniz zaman, onun üstesinden gelmek için ne yapmanız gerektiğine dair net bir resme sahip olacaksınız. Ekstra geri ödemeler yapabilir veya daha düşük bir oran için pazarlık yapabilir misiniz? Kendinizi borçtan kurtarmak, güven ve kontrolü yeniden kazanmanıza ve varlığınızı artırmak için uzun bir yol kat etmenize yardımcı olabilir.

3. Acil durum fonunuzu oluşturun

‘Acil Durum’ fonunuz varsa, hayatı kendi kurallarınıza göre yaşamakta özgürsünüz.

Zor günler için nakit para bulundurmanın getirdiği güvenlik duygusu kadar güzel bir his yoktur. Finansal bağımsızlığın gücü budur. Geceleri daha iyi uyumanıza neyin yardımcı olacağını siz belirlersiniz. 

4. Gelecek için yatırım yapın

Acil durum fonunuzu oluşturduktan sonra, daha uzun vadeli büyüme için bir para havuzunu finanse etmek için bu tasarruf alışkanlıklarını sürdürün. Pek çok insan isteklerini ilk sıraya koyma hatasını yapar. Tatile çıkmak, bir araba satın almak ya da kendini şımartmak ister.

Bu, bir ev satın almak ve emeklilikte iyi yaşamak isteyen gelecekteki benliğinizin oraya asla gerçekten ulaşamayacağı anlamına gelir.

Kendinize bir iyilik yapın ve bu yolda yatırım yapmanın size nasıl yardımcı olabileceğini düşünün. Pek çok insan görebilecekleri ve dokunabilecekleri varlıkları satın almayı severler, bu da yatırım amaçlı gayrimenkullerin popüler bir seçim olmasının nedenlerinden biridir. Unutmayın, araştırmanızı yaptığınızdan emin olun ve herhangi bir büyük yatırım kararı vermeden önce bağımsız finansal tavsiye almayı düşünün.

5. Güvende olduğunuzdan emin olun

Siz ve gelir elde etme kabiliyetiniz en önemli varlığınız. Kendinizi (veya ailenizi) korumak söz konusu olduğunda, örneğin sağlığınızın kötüye gitmesi veya kritik bir şekilde hastalanmanız ve tekrar çalışamamanız gibi seçenekleri düşündüğünüzden emin olun. Başınıza gelemeyeceğini düşünmeyin. Uygun bir sigorta teminatına sahip olmak, öngörülemeyen şeyler olması durumunda size ve sevdiklerinize huzur verebilir.

Bu adımlar, sürdürülebilir finansal gelecek kurmanıza yardımcı olacaktır. Kolay yoldan para kazanmak gibi olmayabilir. Fakat bir gün size yardım etmenin, varlığınızı artırmanın ve aynı zamanda finansal bağımsızlık için çalışmanın yollarını sunar.

 

Uzaktan Çalışma Gerçekten Çalışıyor mu? Dünyanın dört bir yanındaki kurucuların ve yöneticilerin, uzaktan çalışmaya ilişkin görüşleri:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800