Toplu gıda alışverişi nasıl yapılır?

En basit haliyle, toplu gıda alışverişi, fiyat düşükken belirli ürünleri stoklama fikridir. Belirli bir ürün indirime girdiğinde, tekrar satışa çıkana kadar satın almak zorunda kalmamak için birkaç haftalık, size yetecek kadar alabilirsiniz.

Toplu gıda alışverişi, fiyat düşükken belirli ürünleri stoklama fikridir. Belirli bir ürün indirime girdiğinde, tekrar satışa çıkana kadar satın almak zorunda kalmamak için birkaç haftalık, size yetecek kadar alabilirsiniz.  

Toplu olarak ne satın alınır? (ve nelerden kaçınılır)

Doğal olarak, belirli yiyecek türleri toplu olarak satın almak için çok daha uygun. Süt, ekmek veya taze ürünler gibi çabuk bozulan ürünler, siz yemeden önce muhtemelen bozulur. Bazı durumlarda, satın almayı tercih edebileceğiniz başka alternatifler (konserve meyve, kutu peynir, yumurta) var, ancak bu duruma göre karar vermek isteyeceğiniz bir şey olacak. Toplu olarak satın almak için çalışan birkaç ürün:

  • Baharatlar ve çeşniler
  • Pirinç, un ve şeker gibi temel besinler
  • Et (saklamak için yeterli dondurucu alanınız varsa)
  • Peçete, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu gibi kâğıt ürünler
  • Fasulye ve Mercimek
  •  Zeytin yağı
  • Kuru makarna

Yiyecek israfını en aza indirmek için son kullanma tarihlerini kontrol ettiğinizden emin olun.

GERÇEK FİYATLARI KARŞILAŞTIRIN 

Birçok insan için işe yarayan bir strateji, satın aldığınız ürünlerin en çok ne kadara mal olduğunu görmek için ya bir uygulama kullanmak ya da not etmektir. Fiyatları nasıl takip ederseniz edin, bir indirimin gerçekte ne zaman indirim olduğunu bilmeniz için bunu yapmak çok önemli. 

Harcamaları ve ürün fiyatlarını yazmanız fiyatlar arasındaki farkı bilmenize yardımcı olur.

Fiyatları karşılaştırırken, etiket fiyatının aksine gerçek birim fiyatına bakmak önemli. Birim fiyatı hesaplamak için etiket fiyatını o ürünün toplam tutarına bölün. Birim fiyatı kullanmak, aynı ürünün farklı boyutlarının maliyetini karşılaştırmanıza yardımcı olur. 

Harcamalarınızı yazmak için Moneye uygulamasını kullanabilirsiniz.

Ekonomik Market Alışverişi Önerileri


 

Aile İçi Para Konuları Nasıl Yönetilmeli? Çocuklar ailenin para durumunu şeffaf şekilde bilmeli mi? Eşler arasında gizli borç konusu nasıl olmalı? Klinik Psikolog Zaza Yurtsever aile içi para ilişkisine değiniyor.

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store