Restoranlarda daha fazla harcamamak için tuzaklara dikkat!

Restoranların küçük psikolojik numaraları sizin gereğinden daha fazla ödemenize üstüne üstlük bundan memnun kalmanıza neden oluyor olabilir!

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, restoranların yemekleri daha pahalıya satmak için önemli iki stratejisi bulunuyor.

Menüde yer alan yemeğin anlatımı ne kadar detaylı ve uzun ise, müşteriler o kadar yiyecek için verdikleri paraya değdiğini düşünüyor. Menülerin bir başka yanıltıcı özelliği, pahalı yiyeceklerin üst sıralarda bulunması. Böylelikle, müşteriler diğer yiyeceklerin çok ucuz olduğunu düşünüyor.

Restoranların ikinci ‘hilesi’ ise servis elemanları tarafından anlatılan yemekler. Bu yiyecekler müşteriye daha özel ve güzel görünüyor. Ayrıca, sözlü anlatılan yiyeceklerde müşteriler genellikle fiyat sormaya çekiniyor.

Araştırmacılar konuyla ilgili gerçekleştirdikleri deneyde, çalışmanın sonucunu güçlendiriyor. Aynı yemek iki farklı gruba 8$ ve 4$ olmak üzere farklı fiyatlarla satıldığında,  8$ ödeyen müşterilerin %11’inin yemeği daha lezzetli bulduğu ortaya çıkıyor.

Bundan böyle, dışarıda yediğinizde mutlaka menü istemeye ve menüyü daha dikkatli incelemeye ne dersiniz?

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store