Prens Andrew'un Milyonluk Kredisi Kim Tarafından Ödendi?

Prens Andrew'un 1,5 milyon sterlinlik ödemesi kim tarafından yapıldı? İşte haberin detayları:

İngiliz Muhafazakâr Partisi'nin en büyük bağışçılarından biri, prensin, iş adamının ailesi tarafından kontrol edilen bir Lüksemburg özel bankasından benzer miktarda borç almasından günler sonra, Prens Andrew'a 1,5 milyon sterlin (2 milyon dolar) aktardı.

Bloomberg News tarafından görülen işlemlere ve banka belgelerine aşina olan iki kişiyle yapılan röportajlara göre, David Rowland parayı Aralık 2017'de İngiltere Kraliçesi'nin ikinci oğlunun Banque Havilland SA'da Londra'daki bir hesabına havale etti. Transfer, prensin Banque Havilland'dan sadece 11 gün önce aldığı 1,5 milyon sterlinlik bir kredinin geri ödenmesi için ayrıldı.

İşlemler, İngiliz halkının yıllardır kafa yorduğu bir şeye- Andrew'un müsrif yaşam tarzını nispeten mütevazı bir maaşla nasıl karşılayabildiğine dair benzersiz bir fikir sunuyor. Ayrıca, son pedofili finansörü Jeffrey Epstein'ı da içeren şüpheli sosyal çevresinin yarattığı potansiyel çatışmalar hakkında yeni sorular sorulmasına sebep oluyor.

On yıldan fazla bir süredir Rowland ve ailesi için resmi olmayan kapıları açan bir fonksiyonu olan Andrew, içerideki kredi uygulamasından anlaşılana göre, Banque Havilland personelinin kredinin “bankanın risk tutumuna uygun olmadığı” uyarısına rağmen parayı borç alabildi.

Eski çalışanlar, bankanın nadiren müşterilerine teminatsız kredi verdiğini söyledi. Aynı belgede yer alan bir notta, bu durum, kısmen “Kraliyet Ailesi ile daha fazla iş potansiyeli” sunduğu için onaylandı. “(Arttırılan) kredi teminatsız ve yalnızca başvuranın güvenilirliğine karşı verilirken hem konumu hem de annesinin Birleşik Krallık'ın egemen hükümdarı olması, gerektiğinde geri ödeme için fonlara erişimi sağlayacaktır.”

%8 faiz oranına sahip Kasım 2017 Banque Havilland kredisi, en son mart ayında olmak üzere 2015'ten bu yana 10 kez uzatılan veya artırılan mevcut 1,25 milyon sterlinlik kredinin yerini aldı. Andrew tarafından borç alınan ek 250.000 pound, “genel işletme sermayesi ve yaşam giderleri” için ayrıldı.

Kredinin vadesi Mart 2018'deydi, ancak birilerine göre, Rowland ailesi tarafından kontrol edilen Guernsey'e kayıtlı bir şirketten prense aktarılan 1.503.000 sterlin kullanılarak erken geri ödendi. Belgeler, paranın Albany Reserves Ltd.'ye ait bir Banque Havilland hesabı üzerinden yönlendirildiğini gösteriyor.

Hesaplar hakkında doğrudan bilgisi olan ve kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir tanık, Albany Reserves hesabının, Rowland ailesinin yıllar içinde Banque Havilland'da açtığı yaklaşık 70 hesaptan biri olduğunu bildirdi. Şirket dosyalarına göre David Rowland, Albany Reserves'in yöneticisi olarak listeleniyor.

İngiltere eski hükümet bakanı ve İngiliz kraliyet ailesinin mali durumu hakkında bir kitap yazan Norman Baker, "Bu, Prens Andrew'un ticari anlaşmaları ve bazı şüpheli isimlerle olan ilişkileri hakkında önemli soruların sorulması gerektiğini bir kez daha gösteriyor. Parlamento bu konuyu acilen araştırmalı.” dedi.

York Dükü'nün bir sözcüsü, işlemler hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Sözcü “Prens Andrew, tüm uygun muhasebe önlemlerinin alındığı ve tüm vergilerin usulüne uygun olarak ödendiği tamamen meşru, kişisel mali işlerini yürütürken bir dereceye kadar mahremiyet hakkına sahip” dedi.

Banque Havilland'ın bir sözcüsü, müşteriler hakkında yorum yapamayacağını söyledi. David Rowland, transferin şartlarını soran e-postalara ve kısa mesajlara yanıt vermedi.

Rowland, ailesi tarafından kontrol edilen bir denizaşırı şirketler ağına ait olan bankada hiçbir zaman bir direktör olarak çalışmadı veya yönetici bir rol üstlenmedi. Mevcut bu yapıya rağmen, içerideki eski çalışanlar, onun bu durumun sorumlusu olduğunun su götürmez bir gerçek olduğunu söylüyorlar.

Bloomberg Businessweek tarafından geçen Kasım ayında bildirilene göre, tahtın dokuzuncu sıradaki 61 yaşındaki prensi, Rowlands'ın 2009'da satın aldığı küçük Lüksemburg bankasına biraz ışıltı kattı. Hizmetlerini dünya diktatörleri ve kleptokratlarından potansiyel müşterilere sunmalarına yardımcı oldu.

Banque Havilland'ın resmi açılışında onur konuğuydu. Rowlands 2012'de Monaco'da bir şube açtığında, Andrew bir konuşma yapmak için oradaydı. 2018'de Abu Dhabi ulusal varlık fonu Mubadala ile ortak girişim kurduklarında Andrew açılış töreninde kurdeleyi kesti.

Bloomberg'in bildirdiğine göre, Andrew yanlarında değilken David ve oğlu Jonathan, kendilerini prense ve kraliyet ailesine yatırım danışmanı olarak tanıttılar. Hatta Andrew, Birleşik Krallık'ın ticaretten sorumlu özel temsilcisiyken ve bazı toplantılarına katıldığında, Çin'e yaptığı resmi bir gezide ona katıldılar. Jonathan Rowland bir e-postada bankadan 2013'te ayrıldığını söyledi.

Andrew Kasım 2017 kredisini aldığında, Banque Havilland Lüksemburg düzenleyicileri tarafından potansiyel kara para aklama ihlalleri nedeniyle soruşturma altındaydı. Soruşturma başlangıçta Nijeryalı petrol devi Kola Aluko'ya verilen 25 milyon avroluk (29 milyon dolar) bir krediye odaklanmıştı.

Soruşturma, bankanın müşteri olarak kabul ettiği, Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kızları da dahil olmak üzere, siyasi olarak ifşa olan diğer kişileri de kapsayacak şekilde genişletildi. Rowlands, Prens ile o ülkeye yaptıkları birkaç ziyaretten biri olan 2008'de Andrew'a eşlik ettiklerinde Aliyev ve ailesiyle bir araya geldi. 

Düzenleyiciler, şimdiye kadar uyguladığı en büyük para cezalarından biri olan kara para aklamaya karşı koruma önlemleri almadığı için 2018'de bankaya 4 milyon avro para cezası verdi. İhlaller, görünüşe göre, düzenleyici kurumun açık kalmış bir ceza soruşturması açan yerel savcıları bilgilendirmesine yetecek kadar ciddiydi.

Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan kişilerden biri, bu yılın başlarında Lüksemburglu düzenleyicilerin Banque Havilland'a Rowland ailesinin kontrol ettiği hesap ağı hakkında sorular sorduğunu söyledi.

Banque Havilland sözcüsü, "Tüm finans kuruluşları gibi biz de rutin teftişlere ve denetimlere tabiyiz" dedi. “Banka, yetkililerle sürekli iş birliği yapıyor ve gerekli tüm açıklamaları sağlıyor. Ancak henüz herhangi bir yanlış davranış tespit edilemiyor. Yasal ve düzenleyici gerekliliklere uyum bankamızın en önemli önceliğidir.”

Andrew, Epstein ile ilişkisi hakkında bir televizyon röportajının ardından 2019'da kamusal rollerinden kovuldu. Geçen ay, ABD'li bir yargıç, Epstein tarafından gençken işe alındığını ve Andrew ile ilişki yaşamaya zorlandığını iddia eden bir kadın tarafından açılan bir davada prensin yeminli ifade vermesine karar verdi- Prens bu iddiayı reddetti.

Kasım 2017 kredisi, Andrew hala çalışan bir kraliyet ailesiyken ve genç İngiliz girişimcileri önde gelen iş liderleriyle bir araya getirme girişimini teşvik ederek dünyayı dolaşırken verildi.

Bilinen tek geliri Kraliyet Donanması'ndan 20.000 pound emekli maaşı ve annesinden aldığı 250.000 pound yıllık maaş olmasına rağmen bir multimilyoner gibi yaşadı. 2007'de annesinin kendisine verdiği konağı 3 milyon sterlin fazlasına bir Kazak oligarkına sattı. Daha sonra 23 milyon dolarlık bir İsviçre dağ evi satın aldı.

16 yaşında okulu bırakan Londralı bir hurda metal satıcısının oğlu olan David Rowland, 20'li yaşlarında ilk milyon sterlinini gayrimenkul alıp satarak kazandı. Daha sonra kendi ve arkadaşlarının 1 milyar dolarlık parasını yönettiğini iddia ettiği bir aile ofisi kurmadan önce nakliye, kereste ve kimya şirketlerinde çalıştı.

Rowland, İngiltere'nin Muhafazakâr Partisine 6 milyon pounddan fazla bağışta bulundu. 2010 yılında, zamanın başbakanı olan David Cameron, Rowland'ı partinin saymanı olarak fon yaratmadaki baş pozisyona seçti. Ancak Rowland, iş anlaşmaları ve denizaşırı vergi durumu hakkında çıkan haberlerin ardından görevi devralmadan önce istifa etti. 

David ve Jonathan Rowland ve eşleri, Andrew'un en küçük kızı Prenses Eugenie'nin 2018'deki düğününde St. George'un Windsor Şatosu'ndaki şapelinde ön sırada yer aldı. Bu durum, David Rowland'ın sosyal yükselişinin zirvesini işaret ediyor.

Kaynak

 

LVMH, Küresel Lüks Blok Zinciri Olan “Aura” İle Diğer Büyük Lüks Markalarla İş Birlikleri Kuruyor!LVMH, dünyanın ilk küresel lüks blok zinciri olan Aura Blockchain Konsorsiyumu'nu geliştirmek için Richemont'un bir parçası olan Prada ve Cartier adlı diğer iki büyük lüks isim ile güçlerini birleştirdi.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store